Sınırlı bir alanda ses kaynağı yönünün deneysel veriler kullanılarak yapay sinir ağı ile tahmin edilmesi
Estimation of the sound source direction with artificial neural networks using experimental data on the limited area
  1. Tez No: 545177
  2. Yazar: EYÜP CAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN GÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, normal koşullar altında daha önceden belirlenmiş ve bir metre karelik alandan alınmış ses seviyesi değerleri kullanılarak, ses kaynağının belli bir uzaklığa göre yönünün bulunması amaçlanmıştır. Sabit genlikte ve frekansta yayın yapan bir ses kaynağı kullanılarak, tertiplenen uygun ortam için, sürekli ilgili ortamı dinleyerek ve verileri kaydederek, yön tayinindeki ilişki incelenmeye çalışılmış ve o alan için bir“konum-ses seviyesi”ilişkisi ortaya konulmuştur. Sistemin fiziksel gerçekliği, ses seviyesi ölçerlerin kaynağa olan uzaklığından meydana gelen ses gücü seviyesi düşmelerine dayanmaktadır. Ses kaynağının, ses seviyesi ölçerlere olan açısı değiştikçe, alınan sistem verilerindeki değişim ve bu değişimle kaynağın yönü arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Sistemde beş adet desibel metre kullanılmış ve mesafe, ses seviyesi, ortam gürültüsü, ses kaynağı açısı gibi veriler alınmıştır. Bu veriler kullanılarak, sistemde tanımlanan dört bölge için çeşitli açılarda doğrusallık incelenmiştir. Elde edilen doğrusallık parametreleri ile ortamda başka bir konum için alınan değerler birlikte işleme tâbî tutulduğunda kaynak açısının doğru bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Alınan veriler, MATLAB' de yapay sinir ağına tabii tutularak, ses kaynağının bulunduğu bölgenin ve açının tahmin edilmesi sağlanmıştır. Ayrıca doğrusallık incelemesinde elde edilen yön verisi ile yapay sinir ağından alınan yön verisi arasında karşılaştırma yapılmıştır. Tahmin için, geri yayılımlı ileri beslemeli (feed-forward back propagation) gizli katmanında 8 nöron olan yapay sinir ağı yapısı kullanılmıştır. Sonuçlar ve sonuçlar arasındaki ilişkiler grafikler ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to find the direction of the sound source, according to certain distance which were determined previously at the normal conditions and taken from one square meter area by using the sound level values. A source of sound, at a constant amplitude and frequency, for a suitable environment arranged, and by recording the data, attempted to examine the relationship in the direction determination and“position-sound level relation”was established for releated area. The physical reality of the system is based on the decreasing the sound power level according to distance that the sound level meter from the source. As the angle of the sound source to the sound level meter changes, the relationship between the change in the received system data and the direction of the source was investigated. Five decibel meters were used in the system and some datas, such as distance, sound level, ambient noise, and sound source angle were taken. Using these data, linearity was examined at the various angles for the four defined regions in the system. The obtained linearity parameters and the values which were taken for another position in the environment, were investigated that whether the source angle was correct or not. The obtained datas were subjected to artificial neural network in MATLAB and the region and angle of the sound source were estimated. Moreover, the direction datas were obtained from the linearity analysis and the direction datas were taken from the artificial neural network. They were compared. For estimation, an artificial neural network structure which has 8 neurons were used in the feed-forward back propagation in its secret layer. Consequenlty, the results were expressed with the graphs.