Self-discovery of the women characters in George Eliot 'Middlemarch'
George Eliot'ın Middlemarch adlı romanında kadın karakterlerin kendini tanıma süreçleri
- Tez No: 54525
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA AYTÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bir diğer adı da“A Study of Pro\incial Life”olan Middlemarch 'da. üstün niteliklere sahip olan ve bu niteliklerinden dolayı toplumdan soyutlanan Dorothea 'run, kendinden çok yaşlı bir bilim adamı ile daha çok bilgi sahibi olabilmek ve insanlığa hizmet edebilmek için evlenmesi; hatalı bir evlilik yapmış olduğunun bilincine varması, iç duygularıyla savaşarak kendini tanıması anlatılmaktadır. Will Ladislaw ile olan ilişkisi; dünya zevklerinden uzak kalmaya çalışan, açık yürekli, bencillik nedir bilmeyen Dorothea'ya, yaşamdan zevk almanın herşeyden daha önemli olduğunu öğretir. Onu azimli ve gayretli kılan Ladislaw'rn varlığıdır. Sonuçta da çevresindeki tüm dar görüşlü kişilere rağmen, sevdiği adamla evlenerek ondokuzuncu yüzyıl düşünce biçiminin ötesine geçmeyi başarır.
Özet (Çeviri)
In Middlemarch George Eliot shows us the problems of a young women badly married and connects it with the theme of female vocation. The heroine, with her ideals and opinions, ardour to achieve great things and with her eagerness to be useful, is quite different from the type of woman in the nineteenth century. Despite all the narrow minded persons around her, she succeeds in going beyond the conventions of the nineteenth century, by marrying the man she loves. In Middlemarch, a variety of incidents and characters, and ethical and psychological problems are joined into a unified story of the life of Middlemarch. George Eliot examines the relationships between the exceptional individual and society. The novel shows the effects and results of the classes, economic problems and emphasizes that they cannot be isolated from society. Dorothea has ideals and ideas which set her apart from the standards of her society. She has the self-control for any excessive expression of emotion. Her self- discovery involves a recognition of her sensual nature.