Konya ilinde kentsel yeşil alanlarda bulunan bitkilerdeki Aphidoidea (Hemiptera) türleri ile predatör ve parazitoitlerinin belirlenmesi
Determination of the Aphidoidea (Hemiptera) species on urban green space plants and their parasitoid and predators in Konya province
- Tez No: 545288
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 413
Özet
Konya ili merkez ve ilçelerinde 2009-2012 yıllarında yapılan çalışmada Aphidoidea üstfamilyası, Aphididae familyasına bağlı Aphidinae, Calaphidinae, Chaitophorinae, Eriosomatinae ve Lachninae olmak üzere beş altfamilyaya bağlı 11 tribus, 29 cinsten toplam 63 yaprakbiti türü kentsel yeşil alanlardaki bitkilerden tespit edilmiş olup, bunların iki adedi cins, 60 adedi tür, bir adedi alt tür olmak üzere kesin tanıları yapılmıştır. Türlerin büyük bir kısmı Konya ili için ilk kayıt niteliğindedir. Tespit edilen yaprakbitlerinden Aphis (Aphis) craccivora Koch, Aphis (Aphis) fabae Scopoli, Aphis (Aphis) gossypii Glover, Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer), Mocrosiphum (Macrosiphum) euphorbiae (Thomas) ve Macrosiphum (Macrosiphum) rosae (Linnaeus) en fazla konukçu bitki türü üzerinde bulunan türler olmuştur. Yaprakbitlerinin avcıları olarak, Coleoptera (Coccinellidae) takımından 24, Diptera takımından 19 (Syrphidae 15, Chamaemyiidae 3, Cecidomyiidae 1), Heteroptera takımından 10 (Miridae 5, Anthocoridae 4, Nabidae 1) ve Neuroptera takımından 9 (Chrysopidae 7, Hemerobiidae 2) tür olmak üzere, toplam 62 avcı tür tespit edilmiştir. En fazla sayıda yaprakbiti türü üzerinde bulunan türler sırasıyla; Coccinellidae familyasından Coccinella (Coccinella) septempunctata (L.), Adalia fasciatopunctata revelieri Mulsant, Adalia (Adalia) decempunctata (L.), Adalia (Adalia) bipunctata (L.), Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.) ve Hippodamia (Hippodamia) variegata (Goeze), Syrphidae familyasından Episyrphus balteatus (De Geer), Heringia heringi Zetterstedt, Eupeodes corollae (Fabricius), Meliscaeva auricollis Meigen ve Scaeva selenitica (Meigen), Anthocoridae familyasından Anthocoris minki Dohrn ve Chrysopidae familyasından Chrysoperla carnea (Stephens) avcı türleri olmuştur. İlaveten, Hymenoptera takımına bağlı Braconidae (Aphidiinae) familyasından; 3'ü (2'si aynı cinse bağlı 1'i farklı cinse bağlı) cins düzeyinde 20 adet, Aphelinidae familyasından; 1'i cins düzeyinde 2 adet olmak üzere, toplam 22 adet parazitoit tür tespit edilmiştir. Bu parazitoitlerden, en fazla sayıda yaprakbiti türü üzerinden elde edilenler sırasıyla; Aphidius matricariae Haliday, Adialytus salicaphis (Fitch), Binodoxys angelicae (Haliday), Ephedrus persicae Froggatt, Aphidius cingulatus Ruthe, Lysiphlebus confusus Tremblay&Eady ve Lysiphlebus fabarum (Marshall) türleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study; to determine the aphid fauna and their natural enemies in urban gren spaces, Central and the other localities of Konya Province were surveyed during 2009-2012 years. As a result, totally 63 aphid species from 29 genus and 11 tribe which belong to 5 subfamilies (Aphidinae, Calaphidinae, Chaitophorinae, Eriosomatinae and Lachninae) from Aphididae family of Aphidoidea. Between them, 60 species were identificated while two were described in genus level and one was in subspecies level. Many of them were probably first record for the Province. Aphis (Aphis) craccivora Koch, Aphis (Aphis) fabae Scopoli, Aphis (Aphis) gossypii Glover, Myzus (Nectarosiphon) persicae (Sulzer), Macrosiphum (Macrosiphum) euphorbiae (Thomas) and Macrosiphum (Macrosiphum) rosae (Linnaeus) were the species which had the richest host plants list between the other aphid species collected. As the predators, 62 species were totally recorded. 24 of them from Coleoptera (Coccinellidae); 19 of them from Diptera (Syrphidae 15, Chamaemyiidae 3, Cecidomyiidae 1); 10 of them from Heteroptera (Miridae 5, Anthocoridae 4, Nabidae 1) and 9 of them from Neuroptera (Chrysopidae 7, Hemerobiidae 2) were observed. From Coccinellidae; Coccinella (Coccinella) septempunctata (L.), Adalia fasciatopunctata revelieri Mulsant, Adalia (Adalia) decempunctata (L.), Adalia (Adalia) bipunctata (L.), Oenopia (Synharmonia) conglobata (L.) and Hippodamia (Hippodamia) variegata (Goeze) were the most dominant predator species, while Episyrphus balteatus (De Geer), Heringia heringi Zetterstedt, Eupeodes corollae (Fabricius), Meliscaeva auricollis Meigen and Scaeva selenitica (Meigen) were the common syrphid predators. Anthocoris minki Dohrn from Anthocoridae and Chrysoperla carnea (Stephens) from Chrysopidae were also collected from the colonies of many aphid species. Additionally; totally 22 parasitoid species from Braconidae (Aphidiinae) (20) and Aphelinidae (2) which belong to Braconidae family of Hymenoptera were also recorded. Four of them (3 braconids and 1 aphelinid) were described in genus level. Between all parasitoids, Aphidius matricariae Haliday, Adialytus salicaphis (Fitch), Binodoxys angelicae (Haliday), Ephedrus persicae Froggatt, Aphidius cingulatus Ruthe, Lysiphlebus confusus Tremblay&Eady and Lysiphlebus fabarum (Marshall) were dominating parasitoid species, respectively.