Yanmış kireç taşı elemede kullanılan elek panellerinin iyileştirilmesi
Improvement of sieve panels used in burnt lime stone
- Tez No: 545287
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde sanayi kuruluşları üretim maliyetlerini düşürebilmek ve rekabet etme kabiliyetlerini arttırılabilmek için tesislerinde iyileştirme çalışmalarına büyük önem vermektedirler. Dünyada her yıl yaklaşık olarak 1.3 milyar ton çelik üretimi yapılmakta olup bu miktarın % 60'ı yüksek fırınlarda demir içerikli ham maddelerin kok ve kireç taşının ergitilmesiyle elde edilmektedir. Kardemir A.Ş. entegre demir çelik fabrikasında çelik üretimi prosesinde yanmış kireç taşları sıvı çelik yapısı içerisindeki safsızlıkların giderilmesi için kullanılmaktadır. Çelik üretim prosesi gereği, yanmış kireç taşlarının belirli ebatlarda olması gerekmektedir. Yanmış kireç taşlarının boyutlandırılmasında kullanılan çelik esaslı elek panellerinde oluşan kopmalar, yanmış kireç taşlarının sağlıklı boyutlandırılamamasına neden olmaktadır. Çelik esaslı elek panellerinde oluşan kopmalardan kaynaklı üretim duruşları, yedek parça maliyeti, iş sağlığı ve güvenliği konularında olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu çalışmada, çelik esaslı elek panelleri yerine, çelik esaslı elek panelleri ile aynı tarama-boyutlandırma alanına sahip olan kauçuk esaslı elek panelleri kullanılmıştır. Kauçuk esaslı malzemeler, üzerine uygulanan kuvvetle beraber şekil değiştiren, uygulanan kuvvetin serbest bırakılması ile tekrar eski konumuna dönebilen malzemeler olduğundan mühendislik uygulamalarında sıkça tercih edilen malzemelerdir. Kauçuk esaslı elek panelleri kullanılarak yanmış kireç taşlarının boyutlandırılması işleminde panellerde oluşan kopmaların önüne geçilmiştir. Yapılan iyileştirme ile elek panellerinin kopmasından kaynaklı üretim duruşları, yedek parça maliyeti, elek panellerinin değişimi esnasında yaşanan iş sağlığı ve güvenliği risklerinin önüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowdays, industrial enterprises attach great importance to improvement works in their facilities in order to reduce production costs and increase their competitiveness. Approximately 1.3 billion tons of steel is produced every year in the world and 60% of this amount is obtained by melting the coke and limestone of raw materials with iron content in blast furnaces. Kardemir A.Ş. In the steel production process of the integrated iron and steel plant, burnt limestone is used to remove impurities in the liquid steel. Due to the steel production process, burnt limestone should be of a certain size. The breaks in the steel-based screen panels used in the sizing of the burnt limestone cause the burnt limestone not to be dimensioned. The production stops caused by the breakage caused by the steel-based screen panels, the costs of spare parts, occupational health and safety issues cause negativity. In this study, instead of steel based sieve panels, rubber based sieve panels with the same scanning-sizing area as the steel based sieve panels were used. Rubber-based materials are the materials that are frequently preferred in engineering applications because they are materials that can change shape with the force applied on it and are able to return to their previous position by releasing the applied force. In the process of dimensioning the burnt limestone by using rubber based sieve panels, the ruptures in the panels were prevented. As a result of the improvement, production stops due to the breakage of the sieve panels, spare parts cost and occupational health and safety risks during the change of the sieve panels were prevented.