Atık karbon karasının yüksek plastisiteli kil zeminin bazı geoteknik özelliklerine etkisi
Effect of waste carbon black on some geotechnial properties of high plastic clay
- Tez No: 545321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde endüstrileşmeye ve dünya nüfusundaki artışa bağlı olarak oldukça fazla atık madde ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda çevre bilincinin artmasıyla atıkların azaltılması ve diğer taraftan var olan atıkların geri dönüştürülmesi dünya çapında önemli bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, atık lastiklerin piroliz yöntemi kullanılarak geri dönüştürülmesi ile elde edilen karbon karasının (KK) yüksek plastisiteli kilin geçirimlilik katsayısı üzerine olan etkisi incelenmiştir. Erzurum'un Oltu ilçesinden temin edilen kil zemine ağırlıkça %1, %3 ve %5 oranlarında karbon karası katılarak karışımlar elde edilmiştir. Karışımlar üzerinde standart ve modifiye kompaksiyon deneyleri yapılarak her iki sıkıştırma enerjisi içinde optimum su içeri ve maksimum kuru birim hacim ağırlık değerleri belirlenmiştir. Daha sonra karışımlar 0, 5 ve 10 çevrim donma-çözülmeye maruz bırakıldıktan sonra bu numuneler üzerinde düşen seviyeli permeabilite deneyi yapılmış ve geçirimlilik katsayısı belirlenmiştir. Yapılan laboratuvar deney sonuçlarına göre genel olarak standart ve modifiye kompaksiyon enerjisi altında sıkıştırılan numunelerin arasında tüm donma-çözülme çevrim sayılarında (0-5-10 çevrimlerde) en düşük geçirimlilik katsayısı değerini %1 KK katkılı numunelerin verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to industrialization and the increase in the world population, a large amount of waste materials are generated. In recent years, with the increase of environmental awareness, waste reduction and recycling of existing wastes has become an important issue at the worldwide. In this study, the effect of carbon black obtained by recycling of waste tires by using pyrolysis method on hydraulic conductivity of CH clay was investigated. 1%, 3% and 5% by weight of carbon black were added to the clay soil obtained from Oltu district of Erzurum. Standard and modified compaction tests were performed on all mixtures and optimum water content and maximum dry unit weight values were determined in both compaction energies. After the mixtures were subjected to 0, 5 and 10 freeze-thaw cycles, falling head permeability tests were performed on these samples and the permeability coefficients were determined. According to the results of the laboratory tests, it was found that the %1 carbon black added sample gave the lowest permeability coefficient compacted under both standard and modified compaction energy and also at all freeze-thaw cycles (0-5-10).