Schiff bazı ve Schiff bazı metal komplekslerinin kuantum kimyasal hesaplamaları ve elektrokimyasal davranışının araştırılması
The investigations of electrochemical behavior and quantum chemical calculations of Schiff bases and metal complexes of Schiff bases
  1. Tez No: 545320
  2. Yazar: YASEMİN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAYOL, PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, N,Nꞌ-bis(salisiliden)-1,2-etilendiamin Schiff bazı ligantı ve bu ligandın Cd(II), Co(II), Pb(II) ve Zn(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen Schiff bazı ve metal komplekslerinin yapıları FT-IR, SEM, EDX, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA/DTA, UV-Vis, kondüktometrik ölçümler ve floresans çalışmalarıyla belirlenmiştir. Bileşiklerin elektrokimyasal davranışı LiClO4 / ACN ortamında platin elektrot yüzeyinde dönüşümlü voltametri (CV) tekniğiyle araştırılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin 1 M HCl ortamında yumuşak çeliğin korozyon davranışına etkileri araştırılmıştır. Kuantum kimyasal hesaplamalar Gaussian G09W paket programıyla B3LYP metodunda LANL2DZ, DGDZVP ve 6-311G baz setleri kullanılarak yapılmıştır. HOMO-LUMO, ∆E, ƞ, σ, , bağ uzunluğu, bağ açısı, mulliken ve natural yükleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study N,N-bis(salicylidene)-1,2-ethylenediamine Schiff base ligand and Cd(II), Co(II), Pb(II) and Zn(II) complexes of this ligand were synthesized. The structures of ligand and its complexes were determined by FT-IR, SEM, EDX, 1H-NMR, 13C-NMR, TGA/DTA, UV-Vis, conductometric measurements and fluorescence studies. The electrochemical behavior of the compounds was investigated in the LiClO4 / ACN medium by the cyclic voltammetry (CV) technique on the platinum electrode surface. The effets of synthesized compounds on corrosion behavior of mild steel in 1 M HCl medium were investigated. Quantum chemical calculations were performed by using Gaussian G09W package program in B3LYP method using LANL2DZ, DGDZVP and 6-311G base sets. HOMO and LUMO, ∆E, ƞ, σ, , bond length, bond angle, mulliken and natural charge were calculated.