MW-assisted synthesis of new polysubstituted tetrahydropyrimidines
Yeni polisübstıtüe tetrahidropirimidinlerin mikrodalga destekli sentezi
- Tez No: 545324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Pirimidinler, antikonvülsan, antidepresan, antioksidan, antiiflamatuar, antiviral, anti-HIV, antimikrobiyal ve antitümör gibi çok çeşitli aktiviteler gösterdiklerinden dolayı biyoorganik ve tıbbi kimya alanında önemlidirler, ayrıca hayat molekülü olan DNA pirimidin bazlarından oluşmaktadır. Pirimidinlerin bir bitişik heterohalkalı eşdeğeri, tiyazolo[3,2-c]pirimidinler biyoaktiviteleriyle birlikte grubumuz tarafından 2014, 2015 ve 2018 yıllarında rapor edilmiştir. Pirimidin bileşiklerinin kimya ve biyolojisini daha da detaylandırmak için, bu çalışmamızda yeni polisübstitüe nitropirimidinlerin sentezi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, öncelikle uygun başlangıç maddeleri olarak aril sübstitüe β-nitroenaminler, anilinlerin α-nitroketonlarla reaksiyonu sonucu hazırlanmış ve IR, NMR ve HRMS analizleriyle karakterize edilmiştir. Çalışmamızın ikinci kısmında ise nitrotetrahidropirimidinler, nitroenaminlerin formaldehit ve anilin türevleriyle Mannich halkalaşmaları yoluyla mikrodalga ısıtması altında 30-40 dakika içinde etkili bir şekilde sentezlenmiştir. Bütün nitropirimidin ürünlerinin yapıları, IR, NMR ve HRMS analizleriyle tam olarak karakterize edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise, DPPH radikal sönümleme yöntemi kullanılarak nitropirimidin ürünleri için bir antioksidan aktivite çalışması gerçekleştirilmiştir. Nitropirimidin ürünlerinin ikisi, DPPH çözeltisi içinde orta seviyede yüzde inhibisyon ve 3 türev ise orta-düşük seviyede yüzde inhibisyon etkisi göstermiştir. Ayrıca, 5 nitropirimidin türevi için S.Epidermidis ve S.Aureus bakteri zincirlerine karşı disk difüzyon yöntemi kullanılarak bir ön antibakteriyel aktivite çalışması da yapılmıştır. Sadece bir nitropirimidin türevinin S.Epidermidis bakterisine karşı orta seviyede antibakteriyel etki gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Pyrimidines are important in the area of bioorganic and medicinal chemistry since they showed a variety of biological activities such as anticonvulsant, antidepressant, antioxidant, anti-inflammatory, antiviral, anti-HIV, antimicrobial and antitumor and also, the vital biomolecules DNA is composed of the pyrimidine bases. A fused heterocyclic analog of pyrimidines, the thiazolo[3,2-c]pyrimidines with their biological activities were reported by our group in 2014, 2015 and 2018. In order to elaborate the chemistry and biology of pyrimidine compounds, synthesis of new polysubstituted nitropyridimines were aimed in the current study. To achieve this goal, first of all, aryl substituted β-nitroenamines as suitable precursors were prepared by the reaction of anilines with α-nitroketones and characterized by IR, NMR and HRMS analyses. In the second part of the study, nitrotetrahydropyrimidines were efficiently synthesized through Mannich cyclizations of nitroenamines with formaldehyde and aniline derivatives under microwave heating in 30-40 minutes. The structures of all the nitropyrimidine products were fully characterized by IR, NMR and HRMS analyses. In the last part of the study, an antioxidant study was conducted for nitropyrimidine products using DPPH radical scavenging activity assay. Two of the nitropyrimidine products exhibited moderate percentage inhibition effect and three of the derivatives exhibitied moderate-low percentage inhibition effects in DPPH radical solution. Also, a preliminary antibacterial activity study was performed for five of the nitropyrimidine derivatives against S.Epidermidis and S.Aureus bacterial strains using disc diffusion method. It was observed that only one nitropyrimidine derivative exhibited moderate antibacterial activity against S.Epidermidis bacteria.