Genel izafiyet teorisinde negatif kütle ve eşdeğerlilik prensibi
Negative mass and the equivalence principle in general relativity
- Tez No: 545323
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, negatif gravitasyonel kütle, genel izafiyet teorisinin temel almış olduğu eşdeğerlilik prensibine göre incelenmiştir. Negatif gravitasyonel kütleli bir evrende dönme hareketi incelenerek, eylemsizlik kütlesi $m_i$ negatif olduğu takdirde dönme hareketinin mümkün olmadığı gösterilmiştir. Bir gravitasyon alanındaki bir parçacığın hemen civarında üzerindeki gravitasyonel kuvvetin, parçacık üzerinde yapılan bir uzay-zaman transformasyonu ile hayali bir kuvvet tarafından yok edildiği ve parçacığın pasif gravitasyonel kütlesi $m_p$'nin eylemsizlik kütlesi $m_i$'ye oranının yalnızca $\pm1$ değil, incelenmekte olan bir gravitasyon teorisinin müsaade ettiği farazi bir değere de sahip olabileceği ifade edilmiştir. İvme ve gravitasyon eşdeğerliliğini muhafaza edebilmek için bir gravitasyon alanında bulunan $m_p/m_i$ oranları birbiri ile aynı olmayan parçacıkların farklı kabinlere konulması ve her kabinin pasif gravitasyonel kütlesinin eylemsizlik kütlesine oranının da içindeki parçacıkların $m_p/m_i$ oranları ile eşit olması gerektiği gösterilmiştir. Eşdeğerlilik prensibinin, pasif gravitasyonel kütle negatif $(m_p=-)$ ve eylemsizlik kütlesi pozitifken ($m_i=+$) alacağı şekil anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, negative gravitational mass has been investigated with regard to the equivalence principle based on the general theory of relativity. It has been shown by examining rotational motion in a world consisting of negative gravitational mass only, that the rotational motion is not possible if inertial mass $m_i$ is negative. It has been shown through a space-time transformation that the gravitational force on a particle in a gravitational field is canceled in the vicinity of the particle by a fictitious force and the ratio of the particle's passive gravitational mass to its inertial mass can be not only $\pm1$, but may be a hypothetical value permitted by the gravitational theory under consideration. It has been shown that particles with different $m_p/m_i$ ratio in a gravitational field should be put into separate cabins to maintain the equivalence of acceleration and inertia. And, in addition to this requirement, each cabin and its contents should have the same $m_p/m_i$ ratio. The form of the equivalence principle has been explained when passive gravitational mass is negative $(m_p=-)$ and inertial mass is positive ($m_i=+$).