GNSS esaslı traktör otomatik dümenleme sistemlerinin ekimde ve ilaçlamada kullanım etkinliğinin belirlenmesi
Determining performances of GNSS-based tractor automatic steering systems in sowing and spraying
- Tez No: 545331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, farklı düzeltme sinyali (RTK, CORS-GSM, SBAS) ile çalışan traktör otomatik dümenleme (OD) sistemleri ve manuel (OD sistemi kullanmadan) yapılan ekim ve ilaçlama işlemlerinde yan yana paralel geçişlerdeki ortalama hata miktarının (RMSE) belirlenmesi amaçlamıştır. Ekim işleminde yan yana paralel geçişlerdeki sıra arası mesafe (SAM) hata değeri (RMSE), ilaçlamada ise yan yana paralel geçişlerdeki örtüşme ve boşluk hata değerleri (RMSE) belirlenmiştir. Çalışmada, veriler doğrudan çiftçilere ait toplam 37 tarladan (pamuk, mısır, yerfıstığı) alınmış (ekim: 24, ilaçlama: 13), böylelikle OD sistemlerinin gerçek çiftçi koşullarında yarar düzeyi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the pass-to-pass mean error (RMSE) in sowing and spraying using tractor automatic steering (AS) with different signal correction sources (RTK, CORS-GSM, SBAS) and without AS system (manuel). Mean pass-to-pass inter-row crop spacing (IRCS) errors (RMSE) in sowing and the mean overlap and spacing errors (RMSE) in spraying were determined and analyzed. In the study, the data were obtained directly from a total of 37 cotton, corn and peanut fields (sowing: 24, spraying: 13) belonging to different farmers in order to determine the performance level of AS systems in real farmer conditions. In addition to the differences between AS systems with different correction signal sources, variations between the fields were also examined.