Farklı yönlendirici sistemlerine sahip gnss esaslı otomatik dümenleme sistemlerinin çalışma performanslarının belirlenmesi
Determining the working performances of gnss-based automatic steering systems with different router systems
- Tez No: 838445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAVUZ ŞEFLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada farklı yönlendiricilerle çalışan otomatik dümenleme sistemleri ve manuel yöntem (otomatik dümenleme sistemi olmadan) ile ekim uygulaması gerçekleştirilmiş, yan yana geçişlerdeki sıra arası mesafelerde oluşan sapma miktarları (RMSE) belirlenerek her yöntemin performansları kıyaslanmıştır. Yapılan veri analizi ile manuel, elektromekanik ve elektrohidrolik yöntemlerin ekim uygulamasında sıra arası mesafelerinin sapma değerleri (RMSE) karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, sowing was carried out with automatic steering systems working with different routers and manual method (without automatic steering system). With the data analysis, the deviation values of the row spacing (RMSE) in the sowing application of manual, electromechanical and electrohydraulic methods were compared.