Farklı sulama suyu tuzluluğu ve salisilik asit dozlarının maydanoz (Petroselinum Crispum L.) bitkisinin verim ve kalite parametreleri üzerine etkisi
Effects of different irrigation water salinity and salicylic acid doses on parsley (Petroselinum Crispum L.) yield and quality parameters
- Tez No: 545340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada farklı sulama suyu tuzluluğu ve salisilik asit dozlarının maydanoz (petroselinum crispum L.) bitkisinin verim ve kalite parametreleri ile bitki su tüketimi ve toprak tuzluğu üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışma iki farklı salisilik asit dozu ve ( S1=1 mM ve S2= 2mM) ve altı farklı sulama suyu tuzluluğu (T0= 0.38, T1= 1.5, T2=2.5, T3= 4, T4= 7 ve T5= 10 dSm-1) olmak üzere toplam 72 saksıda yürütülmüştür. Çalışma kapsamında bitkilerin klorofil içerikleri, stoma iletkenlik değerleri, bitki boyları verimi, yaprağın yaş ve kuru ağırlıkları ölçülmüştür. Ayrıca her bir konudaki bitki su tüketim değerleri ile toprak tuzluluk değerleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda sulama suyu tuzluluğu arttıkça maydanoz bitkisinin yaş ağırlığı, bitki boyu, bitki su tüketimi, klorofil içeriği, stoma içeriği değerlerinin azaldığı belirlenmiştir. Sulama suyu tuzluluğu arttıkça drenaj suyu tuzluluğu ve toprak tuzluluğu ise artmıştır.Salisilik asit ile yapılan çalışmada bitkinin verimine olumlu etki etki ettiği ve toplam yaş ağırlık ve bitki boyunda artışa neden olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre maydanoz bitkisinin sulama suyu tuzdan olumsuz etkilendiği ve salisilik asidin tuzun olumsuz etkilerine karşın bitkilerde koruyucu etki ettiği belirlenmiştir. Salisilik asitin 1 mM ve 2 mM lık dozlarından elde edilen verimler istatistiksel olarak aynı grupta olup, tuzluluk şartlarında 1mM lık salisilik asit uygulamasının tuz stresine karşı dayanımı artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different irrigation water salinity and salicylic acid doses on the yield and quality parameters of parsley (Petroselinum Crispum L.), plant water absorption and soil salinity were investigated. The study included two different doses of salicylic acid (S1 = 1 mM and S2 = 2 mM) and 6 different irrigation water salinity (T0 = 0.38, T1 = 1.5, T2 = 2.5, T3 = 4, T4 = 7 and T5 = 10 dSm-1) in a total of 72 pots.In the study, chlorophyll content of the plants, stoma conductivity values, plant height, plant yield, leaf age and dry weight were determined. In addition, water salinity values and soil salinity values of each subject were examined. Result of the study indicated that the wet weight of the parsley plant, plant height, plant water absorption, chlorophyll content and stoma content decreased as irrigation water salinity increased. Drainage water salinity and soil salinity increased as irrigation water salinity increased. Salicylic acid application has a positive effect on the yield of the plant and it has been determined that it causes total wet weight and plant height increase.According to the results, the parsley plant had a negative effect on the irrigation water salinity and salicylic acid. Howevere, had a protective effect on the plants despite the negative effects of salt. The yields obtained from the 1 mM and 2 mM doses of salicylic acid were statistically in the same group but 1 mM salicylic acid application in salinity conditions increased the resistance to salt stress.