Silisyum-azot interaksiyonunun kıvırcık marulda (Lactuca sativa var. crispa) gelişim, nitrat ve nitrit akümülasyonuna etkisi
Effect of silicon - nitrogen interactions on curly lettuce (Lactuca sativa var. crispa) growth, nitrate and nitrite accumulations
- Tez No: 545339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN HORUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yenilebilir sebzelerde azot kaynaklı nitrat ve nitrit akümülasyonu insan sağlığını tehdit etmeye hala devam etmektedir. Akümülasyonun giderilmesinde faklı yöntemler bulunmakla birlikte silisyumun kullanıldığı çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı silisyumum (Si) - azot (N) interaksiyonunun kıvırcık marulun (Lactuca sativa var. crispa) gelişim(taze ağırlık, kuru ağırlık, kuru madde (KM), klorofil kapsamı ve bitki boyu), nitrat ve nitrit akümülasyonuna etkilerini belirlemektir. Bu amaçla 2017 yılı sera şartlarında % 33 N içeren amonyum nitrat kaynaklı (50:50 NH4-N:NO3-N) 5 azot dozu (0, 75, 150, 300 ve 450 mg kg-1) ve silis asidi [Si4(OH)4] kaynaklı 5 silisyum dozu (0, 50, 100, 200 ve 400 mg kg-1) tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nitrate and nitrite accumulation of nitrogen in edible vegetables still threaten human health. Although there are different methods in the removal of accumulations, the studies where silicon is used are very limited. The aim of this study was to determine the effects of silicon - nitrogen (N) interaction on the development of curly lettuce (Lactuca sativa var. crispa) (fresh weight, dry weight, dry matter (KM), chlorophyll content and plant height), nitrate - nitrite accumulations. For this purpose, 5 nitrogen doses (0, 75, 150, 300 and 450 mg kg-1) of ammonium nitrate (50:50 NH4-N:NO3-N) containing % 33 N, 5 silicon doses (0, 50, 100, 200 and 400 mg kg-1) of derived silica acid [Si4 (OH)4] were applied in 3 replicates according to the factorial trial pattern in random plots in the greenhouse conditions of 2017.