Depo yerleşimi problemi için çok kriterli karar verme yaklaşımları: Bir otomotiv işletmesi uygulaması
Multiple criteria decision making approaches for the proposal of warehouse: an automotive operation application
- Tez No: 545348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Z.FİGEN ANTMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İşletmelerin depolarına doğru malzeme seçimi ve yerleşimi, depoların verimli kullanımı açısından büyük bir öneme sahiptir. Depoya yerleştirilecek malzeme seçilmesi sürecinin, firmanın prosesle ilgili sorumlu ve yetkili olan çalışanlar tarafından birlikte değerlendirilmesi çok önemlidir. Fakat işletmelere ait bu tip kararların verilmesi, nitel ve nicel kriterler birlikte yer aldığı için belirsizlikler taşımaktadır. Bu sebeple birden fazla kriterli karar verme metotları bu tip kararların verilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu tür yöntemler birden fazla karar vericinin olduğu belirsizliklerin ortaya konulduğu problemleri aynı anda değerlendirerek en doğru kararın verilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu çalışma, Adana'da faaliyet gösteren bir otomotiv firmasının deposunda uygulanmıştır. Çok kriterli karar verme yöntemleri olan AHP (Analitik Hiyerarşi Prosesi), TOPSIS ve Bulanık TOPSIS kullanılmıştır. Yapılan uygulama, depoya en uygun malzemenin yerleşimi konusunda her üç yöntemin de etkin yöntemler olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The selection and placement of the right materials to the warehouses of the enterprises has a great importance in terms of the efficient use of the warehouses. It is very important that the process of selecting the material to be placed in the warehouse is evaluated together by the responsible and authorized employees of the company. However, the issuance of such decisions regarding the enterprises carries uncertainties as the qualitative and quantitative criteria are included together. For this reason, multiple criteria decision making methods help in making such decisions. These methods help to make the right decision by evaluating the problems at the same time where the uncertainties of more than one decision maker are presented. This study was carried out in the warehouse of an automotive company operating in Adana. AHP (Analytic Hierarchy Process), TOPSIS and Fuzzy TOPSIS were used for multi-criteria decision. The application shows that all three methods can be used as effective methods for the placement of the most suitable material for the warehouse.