Depo yönetimi ve envanter sınıflandırması için çok kriterli karar verme yaklaşımları: Tekstil işletmesi örneği
Multi-criteria decision approaches for the warehouse management and inventory classification: The example of textile company
  1. Tez No: 600655
  2. Yazar: ALİ DİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL ELEVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin depolama süreçleri ele alınmıştır. Söz konusu depoda işletmenin ürettiği 94 çeşit ürünün renk ve beden kombinasyonları dikkate alınarak depolanması ve müşteriye sevk edilmesi faaliyetleri incelenmiştir. İşletme mevcut durumda belirli bir depolama politikası olmaksızın rastgele yerleşim düzeninde ürünlerini depolamakta ve müşterilerine ürünleri göndermektedir. Bu durumda müşteri siparişlerinin toplanmasında taşıma mesafelerinde fazlalıklar, depolama alanının verimsiz kullanılması, sipariş hazırlık ve sevkiyat süreçlerinde verimsizlikler ortaya çıkmaktadır. Buradan hareketle depolama alanının daha sistematik, etkin ve verimli kullanımını sağlayacak, sipariş hazırlık ve sevkiyat süreçlerinde taşıma mesafelerini minimize edecek bir çözüm bulmak amacıyla depolama alanına konulacak ürünler için“Ürün Yeri Belirleme Problemi”ele alınmıştır. Öncelikle, işletmenin depolama süreçlerinde herhangi bir sınıflandırma ve yerleşim politikası benimsememesi nedeniyle sipariş hazırlama ve sevkiyat süreçlerinde problem yaşayan işletme için bir depolama politikası belirlenmiştir. Envanter sınıflandırması için, işletmenin ürettiği ürün türleri ve ürün modellerinin işletme için önemlerinin belirlenmesi amacıyla tüm ürünler için depolama faaliyetlerine etki eden beş kriter belirlenmiştir. Çok kriterli karar verme yöntemleri olan PROMETHEE/GAIA yöntemi ve VIKOR yöntemi ile nihai sıralamaları elde etmek için Borda Sayım Yöntemi kullanılarak ürünler önceliklerine göre sıralanmıştır. Yapılan sınıflandırma ve sıralama sonucunda, ürünler önem sıralarına göre depolama alanında bulunan raflara yerleştirilmiştir. Burada dikkat edilen husus, işletme için önemli ürünlerin daha düşük taşıma mesafesi sağlayacak ve siparişler toplanırken ulaşılması daha kolay konumlara yerleştirilmesidir. Yapılan envanter sınıflandırması ve ürün yerleşim planı ile hem depo alanı kullanım oranı oranında artırılmış, hem depo içi taşıma mesafelerini minimize eden bir yerleşim planı oluşturularak sipariş toplama ve sevkiyat süreci hızlandırılmış hem de işletmenin depo yönetimine daha sistematik bir yaklaşım getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the storage processes of a textile company are discussed. The company produces 94 kinds of product models and color combinations of these models. The study is related to the storage process and shipment of these products. The company stocks products in a random layout without a specific storage policy and sends products to customers. In this case, it can be redundancy in transport distances when customer orders are collected, inefficient use of storage space, inefficiencies in order preparation and shipment processes. Thus,“Storage Location Assignment Problem”for the products which are placed in the storage area in order to find a solution that will enable more systematic, efficient and efficient use of storage space and minimize transportation distances during order preparation and dispatch. Firstly, a storage policy has been established for the company that has problems in order preparation and shipment due to the fact that the company does not adopt any sorting and settlement policy in the storage processes. For the inventory classification, five criteria have been identified that affect the storage activities for all products in order to determine the importance of the product types and product models which are produced by the company. Products are ranked according to their priorities using the PROMETHEE/GAIA method and VIKOR method, which is a multi-criteria decision making methods; and Borda Count method to conclude final rankings. The results of the classification of the products were assigned on shelves in the storage area according to the order of importance. In this process, it is placed in easier locations, which will provide lower transport distance of the products that are important for the company and which can be reached when the orders are being collected. As a result of the inventory classification and product layout plan, the usage rate of storage area has been increased and a layout plan which minimizes transportation distances has been established. In this way, order picking and order shipment processes are accelerated, and a more systematic approach has been created warehouse management of the company.