Kar ve fırtına devriği sarıçam gövdelerinin endüstriyel ürün olarak hazırlanmasında çalışma veriminin belirlenmesi (Ardahan-Yalnızçam Orman İşletme Şefliği örneği)
Determination of working efficiency in the preparation of snow and thunder torn yellow pine bodies as a industrial product (Ardahan-Yalnizcam Forest Management Department case)
- Tez No: 545367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı Yalnızçam Orman İşletme Şefliği'nde 2015 yılının aralık ayı ve 2016 yılının ocak-şubat aylarında yoğun kar yağışı ve fırtına nedeni ile devrilen sarıçam ağaç gövdelerinin endüstriyel ürün olarak hazırlanması işinde çalışma veriminin belirlenmesidir. Bu amaçla devrik ağaç gövdelerinin çap ve boyları ölçülmüş, dikili kabuklu gövde hacimleri belirlenmiştir. Çalışma sırasında iş dilimleri yürüme ve hazırlık, devrik ağaç kök kesimi, dalların alınması , ölçme ve işaretleme, bölümlere ayırma ve bekleme olarak brlirlenerek iş dilimi zamanları ölçülmüş çalışma verimi hesaplanöıştır. 100 adet devrik ağaç üzerinde ölçümler yapılmış ve iş dilimleri sürelerinin literatür çalışması ile karşılaştırılması yapılmıştır. Yapılan iş-zaman etüdü ve analizler sonucunda, devrik ağaç gövdelerinin endüstriyel ürün olarak hazırlamasında toplam zaman içinde en fazla süreyi % 30,56 ile bölümlere ayırma, daha sonra % 21,54 ile dalların alınması iş dilimlerinin aldığı belirlenmiştir. Ayrıca kar ve fırtına devriği ağaç gövdelerinden endüstriyel ürün elde etme çalışmalarının iş güvenliği açısından sakıncaları ele alınmıştır. 1m³ dikili kabuklu gövde hacmi için gerekli ortalama birim zaman = 5,78 dakika, 1 saatlik verim = 13,16 m3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this graduate thesis is to determine the efficiency of the preparation of the yellow pine tree bodies as industrial products, which were knocked down between December 2015 and January-February 2016 due to heavy snowfall and storm at Yalçıcam Forest Management Department. For this purpose, the diameter and length of the tilted tree bodies were measured and the sizes of the erected shell body were determined. During the study the working time and working efficiency was measured by dividing working segments into; management and preparation, tilted-tree root section, removing branches, measurement and marking, dividing sections and waiting periods. Measurements were made on 100 tilted trees and the work section (zone) time was compared with the literature study. As a result of the work-time study and analysis, it is specified that the maximum amount of time required in the preparation of the tilted tree bodies as industrial products is dividing sections with 30.56%, and then with the 21.54% removing the branches. In addition, the inconveniencies of obtaining industrial products from snow and storm-torn tree bodies has been discussed in terms of job safety. The average unit time required for 1 m3 vertical shell bulk is found to be 5,78 minutes and 1 hour efficiency is 13,16 m3.