Identification, characterization and biocontrol of Botrytis spp. causing faba bean chocolate spot using Trichoderma harzianum
Bakla çikolata leke hastalığı etmeni Botrytis spp.'nın tanımlanması, karakterizasyonu ve Trichoderma harzianum ile biyolojik mücadelede
- Tez No: 545368
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDES KAYIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Adana ve Mersin illerinde baklada Çikolata Leke Hastalığı etmeni olarak 18 Botrytis spp. izolatı, biyolojik ajan olarak 20 Trichoderma spp. izolatı hem bakla hem de bezelye tarlalarından izole edilmiştir. Ayrıca Etiyopya'daki bakla yapraklarından saflaştırılan Botrytis spp.'ye ait sekiz izolat moleküler çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm fungus izolatları tek spor yöntemi kullanılarak saflaştırılmıştır. İki farklı primer seti (ITS5/ITS4 ve Bt2a/Bt2b) kullanılarak yapılan filogenetik analizler ve morfolojik özelliklere göre Adana'da izole edilen Botrytis spp, B. cinerea olarak tanımlanırken, Etiyopya'dan gelen Botrytis izolatları, B. fabae olarak tanımlanmıştır. Fungal biyo-ajan olarak kullanılan Trichoderma spp. izolatlarının tümü ITS5/ITS4 EF1- (tef71/tef997) primer ile elde genlerin filogenetik analizlerine göre T. harzianum olarak tanımlanmıştır. B. cinerea ve T. harzianum izolatlarının büyümesi için optimum sıcaklık aralıkları sırasıyla 15-20 ° C ve 25-30 ° C olarak saptanmıştır. Patojenite testi deneyinde, Bc7 ve Bc8 B. cinerea izolatları en virülent olarak saptanmıştır. baklada çikolata leke hastalığı yaygınlığını azaltmada T. harzianum izolatlarının hepsi hem in vitro hem de in vivo koşullarda ümit verici sonuçlar göstermiştir. Bununla birlikte izolatların etkinliği arasında varyasyonlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Eighteen isolates of Botrytis spp., as well as 20 isolates of Trichoderma spp., were identified from faba bean and field pea fields in Adana and Mersin provinces. In addition, eight isolates of Botrytis strain, collected from faba bean leaves in Ethiopia, were included for molecular study. All fungal isolates were purified using a single spore method. Botrytis spp. collected in Adana was identified as B. cinerea while all isolates of Botrytis collected from Ethiopia were identified as B. fabae based on morphological features as well as phylogenetic analysis using two primers (ITS5/ITS4 and Bt2a/Bt2b). All fungal bioagents were identified as T. harzianum based on the internal transcribed spacer (ITS5/ITS4) and translation elongation factor (tef71/tef997) primers. The optimum temperature growth ranges for B. cinerea and T. harzianum isolates were 15-20 °C and 25-30 °C, respectively. From the pathogenicity test experiment, Bc7 and Bc8 were found to be the most virulent among screened B. cinerea isolates. All isolates of T. harzianum showed promising results in reducing faba bean chocolate spot epidemics both under in vitro and in vivo conditions. However, the efficacy was variable among the isolates tested.