Betonarme karkas bir yapının Türk Deprem Yönetmeliği 2007'deki çözüm yöntemleri ile deprem performansının incelenmesi ve Türkiye'de kullanılan üç program ile karşılaştırılması
View of earthquake performance of a structure which is reinforced concrete carcass by using the solution methods of Turkish Seismic Code 2007 and comparison of it with three programs which are used in Turkey
- Tez No: 545376
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL NOHUTCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tez çalışması kapsamında, betonarme mevcut bir yapının Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik' de yer alan Doğrusal ve Doğrusal Olmayan analiz yöntemleri ile performans analizi yapılmış ve yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler Türkiye' de kullanılan bazı paket programlarla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak karşılaştırma işlemleri yapılırken kullanılan paket program isimleri A B ve C olarak nitelendirilmiştir. Türk Deprem Yönetmeliği' nde yer alan 7. Bölüme göre doğrusal ve doğrusal olmayan çözüm yöntemleri ile performans kavramı ve bu kavramlar ışığında ülkemizde kullanılan bazı paket programların özellikleri detaylı olarak incelenmiştir. Yönetmelikte yer alan Eşdeğer Deprem Yükü yöntemi ile performans hesabı yapılırken deprem yönleri +X ve +Y olarak ele alınmıştır. Yapıya etkitilen kuvvetlerin ve performans sonuçlarının, 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan deprem için hemen kullanım performans seviyesini sağlayıp sağlamadığı kontrol edilmiştir. Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü yönteminde ise +Y deprem yönü için 50 yılda aşılma olasılığı %10 olan hesap depremi dikkate alınarak hemen kullanım performans seviyesi kontrolleri yapılmıştır. Zaman Tanım Alanında Hesap yöntemi çözümünde Kocaeli, Kobe ve Northbridge depremlerine ait ivme kayıtları kullanılmıştır. Hesaplamalar yönetmeliğe uygun olarak gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar SAP2000 program çıktılarıyla karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak yapılan hesaplamalar ile elde edilen sonuç verileri ışığında ticari olarak kullanılmakta olan A, B ve C yazılımlarının sonuç çıktıları arasındaki farklılıklar karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma işlemlerinde yazılımlardan elde edilen sonuç değerleri arasında çeşitli farklılıklar gözlemlenmiştir. Bu farklılıkların mertebelerinin bazı durumlarda yüksek oranda olduğu gözlenmiştir. Elde edilen sonuç değerlerinin farklı olmasının nedenlerinden bazıları, programlamada yapılan hesap kabulleri, yük aktarım şekilleri vb. gibi etkenlere dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of thesis study, the performance analysis of a reinforced concrete structure was done by using the Linear and Non-linear Analysis Methods which is belonged to Turkish Seismic Code, and the datas which are obtained as the results of analysis are viewed comparatively with some programs which are used in Turkey. In this thesis study, first, the programs which are used for comparison were labeled as A, B and C respectively. According to 7th part of the Turkish Seismic Code, the concept of performance was analysed in detail by using the linear and non-linear analysis method; and in the light of these results, the features of the programs which are used in our country are investigated. In the calculation of performance the direction of the earthquake are taken as +X and +Y, by using the Equivalent Earthquake Load Method in the Turkish Seismic Code. It was checked whether the school structure analyised in this study according to the earthquake that has the probability of exceedence within a period of 50 years is %10, provides immediate use level of performance described in Turkish Seismic Code 2007. This calculation is repeated for Incremental Equivalent Load Method when the direction of eartquake is taken as +Y. Kocaeli, Kobe and Northbridge Earthquake accelerograms was used in the Time History Analyses. Calculations were made according to the Turkish Seismic Code and the obtained results were compared with the SAP2000 programs outputs. In the result, the differences between the datas which were obtained by calculations and the outputs of the A, B and C programs were compared. In the comparing of datas and outputs, it was observed that the outputs of the programs were not same. These difference's order is high some situations. The reasons of those differences can be listed as assumptions of the programs, load transfer shapes etc.