Türkiye'deki konut tipi binalar için ısıtma ve soğutma etkisi altında maliyet etkinliği gözetilerek u-değer limitlerinin belirlenmesi
Determination of u-value limits based on cost effectiveness for residential buildings in turkey under the effect of heating and cooling
  1. Tez No: 545381
  2. Yazar: NUSRET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BIYIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Silah Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki konut tipi binalar için ısıtma ve soğutma etkisi altında U-değerlerinin ömür maliyet analizi yapılarak belirlenmesidir. Binaların yıllık enerji ihtiyaçları, ısıtma için TS 825 ve soğutma için TS EN ISO 13790 standardına göre hesaplanmıştır. Farklı alan/hacim oranına sahip dört farklı temsili referans bina oluşturulmuştur. Ömür maliyet analizi referans binalar üzerine uygulanmıştır. Referans binaların yalıtımlı ve yalıtımsız durumları için yıllık enerji ihtiyaçları belirlenmiştir. Yalıtımlı binaların yıllık enerji ihtiyacı, yalıtımsız binaların yıllık enerji ihtiyacı ile karşılaştırılmıştır. U-değerlerinin belirlenmesinde toplam maliyete dayalı optimizasyon yaklaşımı temel alınmıştır. Hesaplanan optimum U-değerlerine karşılık gelen yalıtım kalınlıkları belirlenmiştir. Ömür maliyet analizi 30 yıl için yapılmıştır. U-değer hesaplamaları, çatı, döşeme ve cephe için farklı yalıtım malzemeleri kullanılarak ayrı ayrı hesaplanmış ve her biri için maliyet açısından en uygun yalıtım kalınlığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'nin her bir bölgesi için optimum U-değerleri belirlenmiş ve TS 825 limit değerlerinde yapılması gereken iyileştirmeler tavsiye olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the U-values of residential buildings in Turkey, under the influence of heating and cooling loads by life cycle cost analysis (LCCA). The annual energy needs of the buildings were calculated according to TS 825 standard for heating and TS EN ISO 13790 standard for cooling. Four reference building models were created which have different area/volume ratio values. Life cycle cost analysis was performed on the reference buildings. The annual energy requirements of the reference buildings were determined for both insulated and uninsulated cases. Annual energy requirement of the insulated buildings was compared with the annual energy requirement of the uninsulated buildings. An optimization approach based on total cost was used for the determination of U-values. The insulation thicknesses corresponding to the calculated optimum U-values were determined. Life cycle cost analysis was performed for a period of 30 years. Separate calculations were made for different insulation materials for roof, floor and outer walls and the most suitable U-values were determined for each one in terms of cost. As a result, optimum U-values for each region of Turkey were determined and improvements that should be done for TS 825 limit values are presented.