Kalkınma ajanslarının veri zarflama analizi ile incelenmesi
Evaluation of development agencies with data envelopment anakysis
- Tez No: 545398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kalkınma ajansları, bölgesel gelişimin hızlanması ve sürdürülmesinin bir sonucu olarak bölgeler arası gelişmişlik farklarının en aza indirilmesi için 2006 yılında kurulmuştur. Bu yüzden kalkınma ajanslarının kişi, kurum ve kuruluşlara sağladıkları desteklerin sonuçları, yürüttükleri faaliyetlerin etkileri ve başarısının takip edilmesi gerekir. Kalkınma ajanslarının karar alma mekanizması ve kurumsal yapısının gelişiminin sağlanması, hizmet kalitesinin araştırılması ve kamu kaynaklarının etkin olarak tahsis edip yönetilmesi için etkinlik ve performans değerlendirmesi yapılması önemli bir konu haline gelmiştir. Bu tezin temel amacı, kalkınma ajanların etkinliklerini ve performanslarını yıllara göre karşılaştırmak ve bunun için bir Veri Zarflama modeli geliştirmektir. Bu modele göre Veri Zarflama Analizi kullanarak kalkınma ajansların etkinlikleri belirlenmiştir. Bu analizin sonuçları karşılaştırılmalı olarak yorumlanmış ve performans iyileştirmeleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Development agencies were established in 2006 to minimize interregional development differences as a consequence of the acceleration and sustainability of regional development. Therefore, the results of the supports provided by the Development Agencies to the individuals, institutions and organizations, the effects of the activities they carry out and the success should be monitored. Making the effectiveness and performance evaluation has become an important issue for the development of decision-making mechanisms and institutional structure of development agencies, investigating service quality and effectively allocating and managing public resources. The main objective of this thesis is to compare the activities and performance of development agencies according to years and to develop a Data Envelopment model. According to this model, the efficiencies of Development Agencies were determined by using Data Envelopment Analysis. The results of this analysis were interpreted comparatively and performance improvements were presented.