Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunan Sultan I. Ahmed koleksiyonuna ait 0014 envanter numaralı Kur'ân-ı Kerim'in kitap sanatları bakımından incelenmesi.
The investigation of the Qur'an wi̇th 0014 inventory numbered belonging to Sultan Ahmet i's collection in Suleymaniye library in terms of boks arts.
- Tez No: 545422
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan Sultan Ahmed Koleksiyonuna ait 00014 envanter numaralı Kur'an-ı Kerîm, kitap sanatları bakımından ele alınarak incelenmiştir. İncelenen eser özenle seçilmiş ve incelemeye değer görülmüştür. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, hat, tezhip, cilt (kitap sanatlarımız) hakkında bilgi yer almaktadır. İkinci bölümde konuyla doğrudan ilişkili olarak, el yazmaları ve Kur'ân-ı Kerîm bezemeciliği hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Süleymaniye Kütüphanesi'nin tanımı, tarihçesi ve araştırmaya konu olan Kur'ân-ı Kerîm'in tahlili yer almaktadır. İncelenen Kur'ân-ı Kerim Envanter numarasıyla birlikte verilerek desen, renk, motif, cilt ve üslup özellikleri açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Qur'an with 0014 inventory numbered belonging to Sultan Ahmet I's collection in Süleymaniye Library was investigated in terms of books arts. The work has been carefully selected and considered worthy of review. In the first part of the thesis, which is composed of three parts, there is information about calligraphy, illumination and bookbinding (book arts). In the second chapter, information about the manuscript arts and Qur'an ornamentation is given. In the third chapter, it is given the definition and history of the Süleymaniye Library and the analysis of the Qur'an which are examined. The Quran was given with the inventory number and it was discussed in terms of pattern, color, motif, bookbinding and stylistic features.