Seçili kamu hastanelerinde hasta memnuniyeti üzerine çok boyutlu bir araştırma
A multi-dimensional research on patient satisfaction in selected public hospitals
- Tez No: 545428
- Danışmanlar: PROF. DR. EVREN AYRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde kamu kurumları ve işletmelerin sunduğu hizmetlerin kalitesinin ölçülmesi önemli bir konu haline gelmiştir. Özellikle hastanelerin verdikleri hizmetlerin kalitesinin ölçülmesi verilen hizmetlerin iyileştirilmesi ve hastanelerin daha sağlıklı yönetilmesi açısından önemlidir. Hasta memnuniyeti özel hastanelerin rekabetçi piyasa şartlarında ayakta kalabilmesi açısından önemli iken, kamu hastanelerinde hizmetlerin iyileştirilmesi, kamu çalışanlarının performansının ölçülmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada seçili kamu hastanelerinde hasta memnuniyetine etki eden hususların çok boyutlu bir şekilde araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında seçili kamu hastanelerinden hizmet alan 195 kadın ve 171 erkek olmak üzere toplam 366 hastaya anket uygulanarak SPSS 24.0 ve diğer analiz programları ile veriler analiz edilmiştir. Çalışmamızda başta doktorlar olmak üzere hastane çalışanlarının hastalara yaklaşımının, hastanenin fiziki imkânlarının ve bazı demografik özelliklerin hasta memnuniyeti üzerinde çok etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, measuring the quality of services provided by public institutions and enterprises has become an important issue. In particular, measuring the quality of services provided by hospitals is important in terms of improving the services provided and managing hospitals more healthily. While patient satisfaction is important for the survival of private hospitals in competitive market conditions, improvement of services in public hospitals is important in terms of measuring the performance of public employees. The aim of this study was to investigate the factors affecting patient satisfaction in selected public hospitals in a multidimensional way. In this study, a total of 366 patients of 195 female and 171 male who received service from selected public hospitals were surveyed and data were analyzed with SPSS 24.0 and other programs. As aresult of the study, it was observed that the approach of the hospital staff, especially the doctors, to the patients, the physical facilities of the hospital and some demographics have significant effect on patient satisfaction.