Kataforez kaplama prosesi sonrası fırınlanan parçaların yüzeyinde gözlenen ultrafiltrasyon akıntıların incelenmesi
Investigation of the ultrafiltration currents observed on the surface of the baked parts after cataphoresis coating process
  1. Tez No: 545474
  2. Yazar: SELEN SAYAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT RAHİM BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Metal yüzeyleri paslanmaya karşı korumak için yapılan kataforez kaplama, elektrokimya prensiplerine dayanan su bazlı kaplama olup, iletkenlik gösteren tüm metal yüzeylere uygulanır. Uygulamanın; performans, çevresel ve ekonomik olarak avantajları vardır. Beyaz eşya, tarım makinaları, otomotiv endüstrisi gibi birçok alanlarda kullanılmaktadır. Bu tezde, kataforez kaplama prosesi sonrası fırınlanan parçaların yüzeyinde gözlenen sarı lekeler halinde ultrafiltrasyon akıntıları incelenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, lekelerin nedenlerinin banyolar arası fosfat taşınmaları olduğu görülmüştür. Bu taşınımları engellemek için durulama havuzlarına özellikle kataforez öncesi son durulama havuzuna mıknatıs konularak fosfattan kaynaklı iyonların tutulması amaçlanmıştır. Ayrıca kataforez hattında bulunan filtrelerin içerisine manyetik toplayıcı konulmuştur. Fosfat havuzundan sonraki durulama havuzlarda parçaların havadaki bekleme süreleri uzatılmış olup, parçaları taşıyan baraların eğimli olması sağlanarak parçalardaki taşınım en aza düşürülmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalar sonrasında yüzeydeki lekeler yarı yarıya azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Cataphoresis coating to protect metal surfaces from corrosion is a water based coating based on electrochemistry principles and is applied to all metal surfaces showing conductivity. The application has the advantages of performance, environmental and economic. It is used in many areas such as white goods, agricultural machinery, automotive industry. In this study, the ultrafiltration currents observed on the surface of the baked parts after the cataphoresis coating process, namely yellow spots were examined. According to the results of the study, the reasons for stains were found to be phosphate transport. In order to prevent these transport, it was aimed to keep ions due to phosphate by putting magnet in the rinsing pools, especially the last rinsing pool before the cataphoresis pool. In addition, a magnetic collector is placed in the filters in the cataphoresis line. In the rinsing pools after the phosphate pool, the waiting times of the parts in the air have been prolonged, and ensuring that busbars carrying the parts is tried to be inclined because of preventing the transport of phosphate. After these studies, the spots on the surface decreased by half.