Farklı alüminyum alaşımlarına uygulanacak nano yüzey işlem kimyasalının kaplama sonrası korazyon performansına etkisinin incelenmesi
Inversion of the effect of nano surface treatment chemical applied to different aluminum alloys on the corrosion performance after coating
- Tez No: 938807
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda elektrikli araçlar için kullanılan alüminyum alaşımlarının korozif özelliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada farklı Alüminyum alaşımlarında kataforez fosfat alt kaplamalarında yaşanan kristal oluşumundaki sıkıntılar baz alınarak alternatif olan nano alt kaplamanın kataforez kaplayarak korozyon performansına etkisi incelenmiştir. Üç farklı alüminyum üzerine fosfat alt kaplamaları ve farklı içeriklerle oluşturulan nano kaplama alt kaplama uygulanarak üretilen kataforez kaplamalar kuru yapışma, çevrim testi ve Scap korozyon testleri uygulanarak korozyon performanslarının karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışma alüminyum malzemeler yanında diğer hafif metaller için uygulanabilecek bir proses olmasından dolayı yeni araştırmalara ışık tutacaktır. Çalışma sonucunda nano ön işlem uygulanan alüminyum alaşımlarının kataforez kaplama sonucunda performans testlerinin fosfat ön işlem uygulanan alüminyum alaşımlarına kıyasla iyi performans gösterdiği gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda nano alt kaplamalar yenilikçi prosesler olarak araştırmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the corrosive properties of aluminum alloys used in electric vehicles need to be improved. In this study, based on the problems encountered in crystal formation in cataphoresis phosphate subcoatings on different aluminum alloys, the effect of an alternative nano subcoating on corrosion performance through cataphoresis coating was investigated. By applying phosphate subcoatings and nano subcoatings with different compositions to three different aluminum alloys, cataphoresis coatings were produced and their corrosion performances were compared through dry adhesion, cycle test, and SCAB corrosion tests. Since this process can be applied not only to aluminum materials but also to other light metals, this study will shed light on new research.