Şâıriyyetu Lisânüddın İbn'ül Hatib Mukârabetun Nakdiyyetün
Poetics Lsan Aldin İbn Alkhatib Critical Approach
- Tez No: 545517
- Danışmanlar: PROF. DR. OUSAMA EKHTIAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma Granada'da alameyi farika olan şair, vezir, tarihçi, tabip ve filozof Lisanuddin İBNÜ'l-HATÎB'in şiirini araştırmaktadır. Birçok tarihçi ve edebiyat eleştirmenleri Hicri 8. Asrın, kendisiyle müstesna bir asır olduğunu kabul etmektedir. İBNÜ'l-HATÎB'in şiirleri Beni'l-Ahmer döneminde Endülüs'ün vardığı medeniyet düzeyini okumak ve tarihsel olayları yorumlama imkanına sahip olabilmek için önemli bir vesika sayılmaktadır. Bunun yanı sıra şiirini okuyanlar, 8. Asrın bariz bir şekilde edebiyat zevk ve anlayışıyla temeyyüz ettiğini görmektedir. Bu çalışma İBNÜ'l-HATÎB'i eleştirel bir sorgulama karşısına koymaktadır. Yıllar boyu gelişen eleştiri edatlarını kullanarak asırlarca oluşan eleştiri terminolojisini anlamak, her çağın edebi gereksinimlere uygun olması için batı, kadim Arap ve modern çağ eleştirmenlerine olgunlaşmalarında katkı sağlaması için çaba sarf ederek metinlere, doğru şairliği keşfetmek için uğraşarak direk bir şekilde yönelmektedir. Çünkü şiiri keşfetmek 1. Hedeftir, akabinde görüş ufkunu genişletmek için İbnül'-Hatib'in eleştiri analizini yapmadan önce istenmeyen sonuçları elde etmek ve zorluklara adım atmadan, nesir ve tarih yazılarından istifade etmek için çaba sarf etmektir. Bu çalışma iki bölüme ayrılmıştır. Birinci bölüm: belagat güzelliği bakış yönünden ele alınmıştır. Ritmi iki şıkkıyla çalışılıp, vezin ve kafiye gibi çerçeve musikisi ve zıt, cinas, tıbak ve tekrar gibi içsel musiki araştırılmıştır. Sanat suretleri incelenmiş, teşbih ve istiare analiz edilmiştir. 2. Bölüm ise kültürel bakış yününden nassı ele alarak İBNÜ'l-HATÎB'in şiirinin doku tabakalarını çözmeye ve şairin kültürünü oluşturan kültür kaynaklarını keşfetmeye çalışmıştır. Şüyuunun üzerinde durduğu düşüncelerinin yapılanmasına dayandığını; ister övdüğü sultanlar düzeyinde yahut esas hedefi olan avam düzeyinde fikri kaynaklara dayanmaktadır. İBNÜ'l-HATÎB'ın divanını kültürel bakış yönünden okumak, o asırda yaşayan kültürlünün rolünü bilmesini sağlamaktır. Bunun yanı sıra saltanatın sözlerini pazarlamak ki bu sözler hakimiyet sahiplerinin büyümesine ve aile bazında iç çatışmalar ve İslam muhiti bazında dış çatışmalarda büyük etkisi vardır. Bu çatışmalar Endülüs'te Müslüman varlığının yok olmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Discuss this study in lsan Aldin ibn Al-Khatib poetry, poet ,minister, doctor, historian and philosopher who amilestone in Gernada but by many historians and critics of literature consider it an expectational literary phenomenon characterized by the eighth century hijiry ibn Al-khatib poetry is an important document by which one can interpret the historic events and read the level of civilization that Andalusia reached during the period of Bani Alahmer In addition,that one's can clarify through his poetry literature taste in the eighth century Hijiry . this research places the poetry of ibn-al-khtib in front of critical accountability, using the tools of criticism that have developed over long age, trying to understand the monetary term that has been through these ages and the contributions of western criticism and critics of the ancient Arabs and critics of the modern era in maturation to match the literary date of each era,the text directly attempts to discovers of poetic purpose first, and then try to take advantage of the writings ibn Al-khatib prose and historical expansion of the corner of vision whithout entering the cracks arbitriness and the neck of the text to reach co nclusions before the critical analysis . This study is divided in tow sections, asection that deals whith this text from an aesthetic point of view, its study rhythms in both its form,frame music such as weight and rhythm, and internal music such as repetition, stair,antagonism and contrast and analysed metaphor and simile . Alkhatib poetry and to discover dismantle. He tried through intertextuality to introduce you to the deep mysters of ibn Al-khatib poetry and to discover the cultural resources that formed the poet culture. He was an intellectual reference base on the formulation of his ideas or at the general level to which they were the primary target. The reading of ibn Al-khatib book from a cultural point of view makes one take the role of the intellectual at that time and his role in the tyranny industry. And marketing the arguments of power. Theses statement, which played abig role in inflating rules and entering into internal conflict, which was the cause of the decline of the presence of muslims in Andalusia . The text from a cultural point of view. He tried by contrast to dismantle the deep player of ibn