Antiferroelektrik PZSnT seramiklerinin kütlesel olarak üretilmesi
Fabrication of antiferroelectric PZSnT bulk ceramics
- Tez No: 545541
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ALKOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Antiferroelektrik seramikler günümüzde yüksek enerji yoğunluklu kapasitörler ve elektromekanik sistemler vs. gibi sistemlerde kullanılmaktadır. Antiferroelektrikler yapılarından kaynaklı olarak ferroelektrik seramikler gibi elektrik alan uygulandıktan sonra kalıcı polarizasyona sahip olmayıp elektrik alanla birlikte antiferroelektrik durum ve ferroelektrik durum arasında geçiş yaparlar. Elektrik alan kaldırıldığında ilk durumu olan antiferroelektrik duruma geri dönerler. PZSnT seramikleri günümüzde bilinen önemli antiferroelektrik seramiklerdendir. Genellikle antiferroelektrikler ince film veya Sol – Gel yöntemiyle üretilmektedir. Bu çalışmada antiferroelektrik PZSnT seramikleri geleneksel seramik üretim yöntemlerinden biri olan katı hal kalsinasyon yöntemiyle oksit tozları kullanılarak üretilmiştir. Sentezlenen katkılı ve katkısız PZSnT tozlarının bağlayıcı ekleme işlemleri gerçekleştirildikten sonra tek eksenli presleme yöntemiyle şekillendirilme işlemi gerçekleştirilip, şekillendirilen PZSnT seramiklerinin yoğunlaştırma işlemi 1275 oC sıcakta ve 2 saat süreyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antiferroelectric ceramics that are being used in many areas today such as high energy density capacitors, electromechanical systems. Due to their structures, they do not preserve the permanent polarization and keep transitioning between ferroelectric and antiferroelectric states under application of electric field unlike the ferroelectric counterparts. Whenever the electric field is removed, they return back to the original state. PZSnT ceramics are widely well-known antiferroelectric ones. Generally antiferroelectric ceramics are fabricated by thin film or Sol-Gel methods. In this work, antiferroelectric PZSnT ceramics were produced by utilizing the traditional solid state calcination method via using oxide powders. After the application of the binder process to the synthesized intrinsic and extrinsic PzSnT powders, the ceramics were molded by single axis pressing and condensed for 2 hours at 1275°C