Fonksiyon uzaylarında esnek topolojik yapılar üzerine
On soft topological structures on function spaces
  1. Tez No: 545540
  2. Yazar: GÖZDE YAYLALI UMUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TANAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında esnek kümeler üzerindeki sırasal ve topolojik yapılar detaylı bir şekilde incelenerek bazı sonuçlar elde edilmiştir. Bunların yanı sıra, esnek topolojik yapılar üzerinde sürekli fonksiyonlar çalışılarak esnek Scott sürekli fonksiyonlar ve özellikleri elde edilmiştir. Bunların sonucu olarak, esnek fonksiyon uzayları oluşturularak Esnek Scott topoloji yardımı ile esnek fonksiyonlar uzayı üzerinde esnek Isbell topoloji ve esnek kompakt-açık topolojisi elde edilmiştir. Ayrıca, oluşturulan esnek topolojik yapıların fonksiyon uzayları üzerindeki sağlayacakları özellikler incelenmiştir. Öte yandan esnek Scott topolojisinin dualitesi yardımı ile esnek Lawson topolojisi tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some results were obtained by examining the ordering and topological structures on soft sets in detail. In addition, Soft Scott continuous functions and some results were obtained by studying continuous functions on soft sets. As a result of these, by constructing soft continuous function spaces, with the help of soft Scott topology, soft Isbell topology and soft compact-open topology were obtained on soft continuous function spaces. Moreover, the properties of these topological structures on the soft function spaces were investigated. On the other hand, soft Lawson topology was defined with the help of the dual soft Scott topology.