ASTM F75 Co-Cr-Mo alaşım çeliğinin abrasiv aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of ASTM F75 Co-Cr-Mo alloy's abrasive wear behavior
- Tez No: 545562
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT İZCİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde biyomalzemeler tıbbi uygulamalarda oldukça önemli bir yer almaktadır. Bu tez çalışmasında kullanılan malzeme, ASTM F75 Co-Cr-Mo, son yıllarda havacılık ve deniz sanayisi ve en önemlisi biyomalzeme olarak tıp ve dişcilik uygulamalarında kullanılmaktadır. Co-Cr-Mo alaşımı yük taşıma kabiliyetleri ile beraber sahip oldukları yüksek aşınma ve korozyon dirençleri sayesinde biyomedikal alanda oldukça tercih edilen bir malzemedir. Bu çalışmada, döküm yöntemi ile üretilen ASTM F75 Co-Cr-Mo alaşımının abrasiv aşınma davranışları incelenmiştir. Hazırlanan deney numuneler disk üzeri pim aşınma cihazında farklı zımparalarla abrasiv aşınma testlerine tabii tutulmuşlardır. Kullanılan abrasiv kağıtları 400, 600 ve 800 mesh'lerde seçilmiş olup 5, 10 ve 20 N yükler altında abrasiv aşınma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneyler 22 c sıcaklıkta, 0,8 m/s kayma hızında ve 100 cm kayma mesafesinde yapılmıştır. Numunelerin yüzeylerinde bulunan elementlerin ve kimyasal bileşiklerin araştırılması için EDS elementel analizi ve yüzeylerin kaliteleri ve pürüzlülüklerinin incelenmesi için yüzey pürüzlülükleri özel cihazla ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar, daha küçük aşındırıcı boyutlarda yapılan abrasiv aşınma testlerinde daha az ağırlık kaybı olduğunu göstermiştir. Aşınmış yüzeyler analiz edildiğinde daha kaliteli yüzeyler, daha yüksek meshlerde yapılan abrasiv aşınma deneylerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, biomaterials are very important in our lives and medical applications. The material used in this thesis, ASTM F75 Co-Cr-Mo, has been used in the aviation and marine industry in recent years and most importantly in biomaterial applications in medicine and dentistry. Co-Cr-Mo is a highly preferred material in biomedical field due to its high load and corrosion resistance.In this study, abrasive wear behaviors of Co-Cr-Mo alloy (ASTM F75) which are produced by casting method, were investigated. The prepared test samples were subjected to abrasive wear tests with different abrasive papers on the pin on disc wear device. In the abrasive tests, 400, 600 and 800 mesh emery papers were used and abrasive wear tests were performed under loads of 5, 10 and20 N. The tests were carried out at 22 C temperature, at a shear rate of 0.8 m / s and at a length of100 cm shear distance. EDS elemental analysis was performed to investigate the elements and chemical constituents on the surfaces of the samples and surface analysis was performed to examine the qualities and roughness of the surfaces. The obtained results showed less weight loss at the higher meshes. It was observed that better quality surfaces were found in tests which were performed in higher mesh sizes.