Sedanter kadınlarda 8 haftalık rekreatif etkinlikli yürüyüş egzersizinin benlik saygısı üzerine etkisi
The effect of 8 weekly recreational effective exercise exercise on the selection of selection
- Tez No: 545593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yapılan bu çalışmada rekreatifetkinlikli yürüyüş egzersizlerinin sedanter kadınlarda benlik saygısı üzerine etkileri incelenmiştir. Çalışmaya batman il merkezinde ikamet eden 20 kontrol ve 20 deney gurubu olmak üzere toplam 40 sedanter bayan katılmıştır. Araştırmaya katılan deney grubunun yaş ortalaması, 37,11 ± 0,63, kontrol grubunun yaş ortlaması ise; 36,85± 0,72 olarak tespit edilmiştir. Deney grubu 8 haftalık yürüyüş egzersizine tabii tutulmuş, kontrol grubu ise; herhangi bir aktiviteye tabii tutulmamıştır. Çalışmamızda; Rosenberg benlik saygısı ölçeğinin 10 soruluk olan alt kategorisi kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 25 IBM istatistik paket program kullanılmıştır. Veriler ortalama ve standart sapma olarak özetlenmiştir. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine dair analiz Shapiro-Wilk testi ile test edilmiş olup, verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Bağımsız guruplar arasındaki farklılık ise bağımsız guruplar arasındaki karşılaştırma IndependentSample T-Testi ile analiz edilmiştir. Grup içi öntest ve sontest karşılaştırmada ise PairedSamples T Testi kullanılmıştır. Bu çalışmada hata düzeyi 0,05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inthisstudy, theeffects of recreationalactivitieswith self-esteem in sedentarywomenwereinvestigated. A total of 40 sedentarywomen, 20 of whichwereresiding in theprovince of Batman and 20 of theexperimentalgroups, participated in thestudy. The mean age of the experimental group was 37,11 ± 0,63 and the mean age of the control group were; 36.85 ± 0.72. The experimental group was subjected to 8-week walking exercise and the control group; it is not subject to any activity. In our study; The Rosenberg self esteem scale used 10 subcategories. SPSS 25 IBM statistical package program was used to analyze the data. Data are summarized as mean and standard deviation.ThedatawereanalyzedbyShapiro-Wilk test for normal distributionand it wasfoundthatthe data showed normal distribution. ThedifferencebetweentheindependentgroupswasanalyzedbyIndependentSample T-Test. PairedSamples T Test wasused in thepretestandposttestcomparison. Theerrorlevelwasaccepted as 0.05 in thisstudy.