Türkiye'nin göç ve sığınmacı politikaları: Hatay ili örneği
Turkey's migration and refugee policy on Hatay sample
  1. Tez No: 545594
  2. Yazar: MEHMET TAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Göç, insanların bir noktadan başka bir noktaya yönelik gerçekleştirdiği hareketliliğin adıdır. Bu hareketlilik bir ülkenin kendi sınırları içinde meydana gelirse iç göç, birden fazla ülke arasında oluşursa dış göç veya uluslararası göç olarak ifade edilir. Göç, aslında bir mekân değişikliği olsa da, insanlar bu değişiklik ile kendi içlerinde de ciddi bir değişimi yaşarlar. Burada toplumsal, kültürel ve ekonomik gibi alanlarda değişim meydana gelir ve göç edilen yerler de bu süreçten etkilenirler. Günümüzde dünyada 200 milyon kadar göçmen olduğu tahmin edilmektedir. Bu, toplam Dünya nüfusun %2,7'sine denk gelmektedir. Göç olayının farklı sebeplerle meydana geldiği söylenebilir. Bu sebepler genellikle ekonomik, siyasi, sosyal veya kültürel nedenlerdir. Çoğu zaman da bu sebeplerin harmanlanmasından oluşan karmaşık yapıyla meydana gelmektedir. Göç sürecinde uluslararası anlamda çalışma yapan birçok kuruluş vardır. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği bunların başında gelmektedir. Bunula beraber Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kuruluşlar göç sürecini uluslararası boyutta ele almakta ve bu alanda çalışmalar yapmaktadır. Türkiye'nin göç sürecine yapmış olduğu katkı hem ulusal hem de uluslararası anlamda bakıldığında en üst boyuttadır. Türkiye 1922 yılından itibaren uluslararası göç süreci ile karşı karşıya kalmıştır. İlk olarak, 1922-1938 tarih aralığında Yunanistan'dan ülkemize 384 bin kişi ile başlayan uluslararası göç dalgası,“Arap Baharı”süreci ile Türkiye'ye gelen yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli ile en üst seviyeye çıktığı bir gerçektir. Buna bağlı olarak Türkiye'de son dönemde göç sürecini daha iyi yönetmek amacıyla İçişleri Bakanlığı bünyesinde Göç İdaresi Genel Müdürlüğünü kurmuş ve birçok yasal düzenleme yapılmıştır.“Türkiye'nin Göç ve Sığınmacı Politikaları: Hatay İli Örneği”adındaki bu tezde ilk olarak kavramsal ve kuramsal çerçeveye yer verilmiştir. Göç ve sığınmacı ile ilgili kavramlara yer verilerek, göçün sebepleri, türleri ve göç ile ilgili kuramlar anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise göçün uluslararası boyutu üzerinde durulmuştur. Göç ve sığınmacı süreciyle ilgili çalışma yapan uluslararası kuruluşlara ve bu alanda yapılan hukuki düzenlemelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'nin uluslararası göç süreci değerlendirilmiş olup, uygulanan politikalar ve çalışmalar anlatılmıştır. Dördüncü bölümde de Hatay ilinin tüm ilçelerinde yapılan bir anket görüşmesi ile halkın görüşleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Anketler SPSS 22.0 programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmamız, sonuç ve öneri bölümü ile sonlandırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER Uluslararası Göç, Sığınmacı, Göç Politikaları, Sığınmacı Hakları, Hatay.
Özet (Çeviri)
Immigration is the given name to the movement of people one place to another. The movement is called as domestic migration if it happens in the country, as emigration or international migration if it happens between countries. Even though immigration is essentially a locational change, people have a serious change in their inner worlds with this physical movement. In the areas of social, cultural and economic changes happen in here and migrated places also are affected by this process. Today, it is estimated that 200 million immigrants around the world. This is equivalent to 2.7% of the total world population. It can be said that the immigration happens for different reasons. These may be economic, political, social or cultural factors. Most of the time motivations resulting from their blending are also effective. There are many organizations that work in the migration process internationally. United Nations High Commissioner for Refugees is the leading one. In addition, the European Union and other international organizations are dealing with the immigration process internationally and are working on this area. A contribution to the migration process of Turkey both nationally and internationally is in the highest dimension. Turkey has been faced with international migration process since 1922. International migration wave that began between the years 1922 to 1938 by 384000 people from Greece at first has increased to the highest level with 3.5 million Syrians that come to Turkey with the process of the“Arab Spring”. Accordingly, so as to manage the migration process better the Ministry of Interior in Turkey has established its Directorate General of Migration in recent years and many legislative regulations have been made. In this thesis named“International Migration and Refugee Problems, the Immigration and Refugee Policy of Turkey”the conceptual and theoretical framework has been given at first. By including all concepts related to immigration and refugee, the reasons, types, and theories about migration have been explained. In the second part of our study, the international dimension of immigration is emphasized. International organizations that involved in migration and the refugee process and legal arrangement in this area have been included. In the third part, the international migration process of our country has been evaluated and the applied policies and studies have been explained. In the fourth part, the opinions of the people have been presented by a questionnaire held in all the districts of Hatay. The questionnaires have been evaluated with SPSS program. Our study has been completed with the conclusion and recommendations. KEY WORDS International Migration, Refugee, Migration Policies, Right of Asylum, Hatay.