20. yy manifestoları üzerinden mimarlık, kent ve sinemada modernizm
Modernism in 20 th century manifests in architecture, city andcinema
  1. Tez No: 545595
  2. Yazar: ZEYNEP YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAYRAM ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Endüstri Devrimi ile birlikte başlayan yeni çağ; beraberinde köklü değişimleri getirmiştir. Sinemanın yedinci sanat olarak ortaya çıkması, kentlerin yapılanmasının çok ciddi bir şekilde ele alınması gerekliliği, işçi sınıfının ortaya çıkışı ve köyden kente oluşan göç nedeniyle ciddi bir konut problemi ve belki de en önemlisi tamamen değişen yeni teknolojinin nasıl ele alınacağı gibi değişimler ortaya çıkmıştır. Bütün bu durumlara, yanıt olarak; sanatta, mimarlıkta ve sinemada manifestolar üretilmiştir. Manifestolar yaşanan bu çağa karşı bir yanıt ararken; aynı zamanda da eskiye ait olan kavramların, biçimlerin yıkımını içermektedir. Manifestolar yeni çağın, hem yıkım hem de önerme araçları haline gelmiştir. Resimde, heykelde, mimaride ve sinemada, aranan yeni çağın biçimi ve anlamıdır. Bu çalışmada; sanat, mimari ve sinema alanında ortaya konan manifestolar, Modernizm ve Avangard olarak, kendi dönemine ve günümüze olan etkileriyle birlikte ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The new age which begins with Industrial Revolution, cause radical changes. Such as; known as 7th art, cinema discovered, according to new functions the cities must redesigned, the resitential problem that occured according to proletariate who started to emigrate to the cities and the most importantly the new forms and meanings are needed for the new technology. To all these problems; in art, architecture and cinema, manifests started to produce. Manifests try to find answers to this very new age and also include the destruction of notion and form which belongs to the old times. Manifests became the destruction and also proposal tools of new age. In painting, sculpture, architecture and cinema they seek to find the new form and meaning. This paper aims to understand the manifests which belongs to art, architecture and cinema, as Modernism and Avangard, how they effect their time and today's time.