Akıcı olmayan konuşma bozukluğu olan ve olmayan yetişkinlerde çocukluk çağı travmalarının karşılaştırılması
Comparison of childhood trauma in adults with and without childhood-onset fluency disorder
- Tez No: 545605
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 190
Özet
Çocukluk Çağı Travmalar (ÇÇT) ile Çocuklukta Başlayan Akıcı Olmayan Konuşma Bozukluğu (Kekemelik) arasında ilişkiyi doğrudan inceleyen son derece kısıtlı literatür ve anlamlı sayısal bulgular vardır. Bu araştırmanın amacı, Kekemeliği olan ve olmayan yetişkinlerde ÇÇT, Kaygı ve Depresyon ile karşılaştırılması ve ilişkinin incelenmesidir. Bu amaçla, Akıcı Olmayan Konuşma Bozukluğu olan ve hayatlarının herhangi bir döneminde konuşma bozukluğu yaşamamış gruplara Anket, Çocukluk Çağı Travma Ölçeği (CTQ kısa form), Kaygı Ölçeği (STAI) ve BECK Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Her iki gruba, 18 yaş ve üzerinde olan, psikiyatrik geçmişi ve mental kısıtlılığı olmayan N=43, n=34 erkek, n=9 kadın dâhil edilmiştir. Kekemeliği olan grubun, CTQ Toplam puan (p=0.00), Duygusal ihmal (p=0.00), Duygusal istismar (p=0.00), Fiziksel istismar (p=0.045), STAI II Sürekli kaygı (p=0.00) ve BECK Depresyon puanları (p=0.01) olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek çıkmıştır. Kekemeliği olan erkeklerin CTQ Toplam Puan (p=0.00), Duygusal ihmal (p=0.00), Duygusal istismar (p=0.00) ve STAI II Sürekli kaygı (p=0.00) puanları olmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek çıkmıştır. Kekemeliği olan kadınların CTQ Toplam Puan (p=0.02) ve Duygusal istismar (p=0.01) puanları anlamlı düzeyde daha yüksek çıkmıştır. Kekemeliği olan grubun ölçek puan ortalamaları, CTQ Travmanın inkârı puanı hariç, daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
There are extremely limited literatüre and significant numerical findings that directly examine the relationship between Childhood Trauma and Childhood-Onset Fluency Disorder (Stuttering). The aim of this study was to compare Childhood Trauma, Anxiety and Depression levels in adults with and without stuttering and to examine whether there is an association between the Childhood Trauma and Childhood-Onset Fluency Disorder (Stuttering). For that purpose, Questionnaire, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), The State-Trait Anxiety Inventory (STAI) and Beck's Depression Inventory were applied to a group of 43 adults (n=34 men, n=9 women) who stutter and to a group of 43 matched adults who do not stutter and haven't had any speech disfluency throughout their lifetime. For both groups adults with no psychiatric history and no mental limitations were included. The CTQ Total score (p=0.00), Emotional neglect (p=0.00), Emotional abuse (p=0.00), Physical abuse (p=0.045), STAI II Trait Anxiety (p=0.00) and BECK Depression scores (p=0.01) were significantly higher than those without. The men with stuttering had significantly higher CTQ Total score (p = 0.00), Emotional neglect (p = 0.00), Emotional abuse (p = 0.00) and STAI II Trait Anxiety (p = 0.00) scores . Whereas, CTQ Total score (p=0.02) and Emotional abuse (p=0.01) scores were significantly higher in women with stuttering. The mean scores, except for CTQ Denial of trauma score, were higher in the group with stuttering.