Kekemeliği olan yetişkinlerin dikkat becerileri, kekemelik özellikleri ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between attention skills,stuttering characteristics and anxiety levels in adults WHOstutter
- Tez No: 762110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN MÜGE TUNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Psikiyatri, Psikoloji, Linguistics, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde ç ok bileşenli bir konuşma bozukluğu olarak tanımlanan kekemeliği etkileyen bilişsel, davranışsal ve emosyonel faktörlerin anlaşılması, kekemeliğin doğasını anlamak için gereklidir. Bu araştırmanın amacı, kekemeliği olan yetişkin bireylerde dikkat becerilerini değerlendirmek ve dikkat becerileri ile kekemelik sıklığı, kekemeliğe yönelik psikososyal etkilenimler ve kaygı düzeyi ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, kekemeliği olan (n=50) ve yaşla cinsiyeti eşlenmiş akıcı konuşan (n=50) yetişkin bireyler ç alışma ya dahil edilmiştir. Veri toplama süreci 'Katılımcı Bilgi Toplama Formları, kekemelik sıklığı ö lçümü, Stroop testi TBAG formu, Emosyonel Stroop testi, Kekemeliği Öz Değerlendirme Ölçeği ve Durumluk -Sürekli Kaygı Ölçeği" kullanılarak yürütülmüştür. Veriler betimsel karşılaştırmalı ve ilişkisel bir model kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Bulgular, kekemeliği olan ve olmayan katılımcılar arasında Stroop testini tamamlama süresi puanları açısından anlamlı farklılık olduğunu göstermiştir. Kekemeliği olan katılımcıların kontrol grubuna kıyasla, emosyonel Stroop testinde yer alan genel olarak tehdit yüklü ve kekemelik ilgili kelime bloklarına verdikleri tepki süreleri, nötr kelimelere kıyasla anlamlı derecede uzamaktadır. Ayrıca, ç alışmada kekemeliği olan yetişkinlerin durumluk kaygı skorlarının her iki alt dikkat becerisi ile ilişkili olduğu; kekemelik sıklığının ise sadece odaklanmış/seçici dikkat ile bağlantılı olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Sonuç olarak, kekemeliği olan yetişkinlerin, akıcı konuşanlara kıyasla odaklanmış/seçici dikkat becerileri performanslarının farklılaştığı ve tehdit edici uyaranlara karşı dikkat yanlılığı sergiledikleri bulunmuştur. Bu ç alışma, kekemelikle ilişkili bilişsel süreçlere ve emosyonel ö zelliklere ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Stuttering is currently described as multifactorial speech disorder. It is of critical importance to identify cognitive, behavioral and emotional dimensions of stuttering for comprehensive understanding of the nature of stuttering. The current research aims to evaluate attention skills in adults with stuttering, and to investigate attentional skills in relation to stuttering frequency, psychosocial influences and anxiety level. In line with this objective, adults with stuttering (n=50) and age, sex matched fluent speakers (n=50) were included in the study. Data collection process was conducted using 'Participant Information Collection Forms, stuttering frequency measurement, Stroop test TBAG form, Emotional Stroop test, The Wright and Ayre Stuttering Self-Rating Profile-TR and State Trait Anxiety Inventory'. The data was analysed using a descriptive comparative and correlational design. SPSS 25 package program was used for statistical analysis. The results showed that there was a significant difference in task completion time scores of Stroop task between the stuttering and non-stuttering adults. Compared to the control group, adults with stuttering had longer reaction times to the threat-related and stuttering- related words than the neutral words in the emotional Stroop task. In addition, state anxiety scores of adults with stuttering were found to be associated with both of the measured attention skills; and the frequency of stuttering was shown to be correlated only with focused/selective attention. In conlusion, the findings revealed that adults with stuttering differed from fluent speakers in terms of focused/selective attention skills, and exhibited attentional bias towards threatening stimuli. This research sheds light on the cognitive processes and emotional aspects associated with stuttering.