48-72 ay arasındaki dil ve konuşma bozukluğu olan ve olmayan çocukların sosyal becerilerinin incelenmesi
Examination of social skills of children between 48-72 months with and without speech and language disorders
- Tez No: 763193
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
DSM-5'in iletişim bozuklukları sınıflamasında yer alan konuşma sesi bozukluğu, konuşma seslerinin üretimindeki hatalar sonucunda konuşma anlaşılırlığının düşmesidir. Gelişimsel dil bozukluğu, herhangi biyomedikal sebep olmaksızın çocuğun dil becerilerinin yaşıtlara göre geride olmasıdır. Akıcılık bozukluklarından bir tanesi olan kekemelik, konuşmanın ritminde ve genel akıcılığındaki bozulmalarla karakterize bir konuşma bozukluğudur. Dil ve konuşma bozukluğu olan çocuklar topluma katılımda güçlükler yaşama riskiyle karşı karşıyadır. Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların yaşadığı dil ve konuşma bozuklukları ve sosyal beceriler arasındaki ilişkiyi incelemek ve okul öncesi dönemde görülen dil konuşma bozukluklarından hangisinde, sosyal becerilerin daha çok etkilendiğini sorusunun cevabına ulaşmaktır. Bu araştırmada; konuşma sesi bozukluğu, gelişimsel dil bozukluğu, akıcı konuşma bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocukların sosyal becerileri karşılaştırılmıştır. Araştırmaya Türkiye'nin farklı illerinden 48-72 ay arasındaki 29 Gelişimsel Dil Bozukluğu olan çocuk, 30 Konuşma Sesi Bozukluğu olan çocuk, 30 Kekemeliği olan çocuk ve bu çocukların ebeveynleri katılmıştır. Çocukların sosyal becerileri, OSBED (Okul Öncesi Sosyal-Duygusal Gelişim Değerlendirme Ölçeği) kullanılarak değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların OSBED'teki tüm alt becerilerde tipik gelişim gösteren yaşıtlarına göre daha düşük puanlar aldığı görülmüştür. Ayrıca Gelişimsel Dil Bozukluğu olan çocukların sosyal beceri toplam puanı; akıcı konuşma bozukluğu olan, konuşma sesi bozukluğu olan ve tipik gelişim gösteren çocukların sosyal beceri puanlarından daha düşüktür. Çalışmanın verilerinden yola çıkarak dil ve konuşma bozukluğu olan çocukların tipik gelişim gösteren akranlarından geride oldukları tespit edilmiştir. Çocukların sosyal katılımını arttırabilmek, sosyal becerilerini destekleyebilmek için terapi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Speech sound disorder, which is included in the DSM-5's classification of communication disorders, is the decrease in speech intelligibility as a result of errors in the production of speech sounds.Developmental language disorder is when a child's language skills are behind their peers without any biomedical reason.Stuttering, one of the fluency disorders, is a speech disorder characterized by disruptions in the rhythm and general fluency of speech.Children with speech disorders are at risk of experiencing difficulties in participating in society. The aim of this study is to examine the relationship between language and speech disorders and social skills experienced by preschool children and to reach the answer to the question of which language-speech disorders seen in the preschool period affect social skills more.In this study; Social skills of children with speech sound disorders, developmental language disorders, fluency disorders and those with typical development were compared.29 children with Developmental Language Disorder, 30 children with Speech Sound Disorder, 30 children with stuttering and their parents from different provinces of Turkey between 48-72 months participated in the study. Children's social skills were evaluated using the OSBED (Preschool Social-Emotional Development Assessment Scale). As a result of the analysis, it was seen that children with speech and language disorders scored lower in all sub-skills in ASD than their peers with typical development.In addition, the social skills total score of children with Developmental Language Disorder; It is lower than the social skill scores of children with fluent speech disorder, speech sound disorder and typical development.Based on the data of the study, it has been determined that children with speech disorders are behind their peers who show typical development.Therapy is important in order to increase the social participation of children and to support their social skills.