Kireç (CaO) üretiminde karbon emisyonlarının ölçümü izlenmesi ve dönemsel değişimi üzerine sistematik bir analiz: Muğla örneği
A systematic analysis on the measurement and periodical change of carbon emissions on lime (CaO) production: The Mugla case
  1. Tez No: 545614
  2. Yazar: MUSTAFA KOÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, madencilik sektöründe faaliyet gösteren çimento ve kireç üretim fabrikaları gibi tesislerin karbon ayak izi hesaplamasını Muğla kireç fabrikası örneği ile ortaya koymayı amaçlamaktadır. Karbon ayak izi hesaplamaları çok çeşitli şekillerde kullanılabilirken yapılan bu çalışmada kurum ve kuruluşların yıllık çalışmaları sonucunda ortaya çıkan emisyonların ölçüsü kullanılarak kurumsal karbon ayak izi hesaplaması gerçekleştirilmiştir. Böylece sektörel anlamda bir tesisin karbon ayak izi hesaplaması gerçekleştirilerek daha sonraki çalışmalara örnek olması amaçlanmaktadır. Çalışmada öncelikle 2016 yılı için 1 yıllık periyotta tesisin günlük, haftalık ve aylık olarak üretim miktarı belirlenmiş, belirlenen bu üretim miktarına göre giren hammadde miktarı kıyası yapılmış olup üretim miktarı ve analitik analizlere göre dönüşüm ve içerik yüzdeleri belirlenerek üretim ve yakıt kaynaklı CO2 değerleri tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan hesaplama yöntemleri için ilgili bakanlığın yönetmelik ve tebliğlerde önerilen yöntemler kullanılmıştır. Daha sonra bu değerler ışığında tesisin faaliyet kategorisi tespit edilerek hangi kategoriye ait tesis olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the carbon footprint calculation of facilities such as cement and lime production plants operating in the mining sector with the example of Mugla lime plant. While carbon footprint calculations can be used in a variety of ways, in this study, corporate carbon footprint calculation was performed by using the measurements of the results of the annual studies of the institutions and organizations. Thus, the carbon footprint calculation of a plant in the sector is carried out and it is aimed to be an example of the subsequent works. In this study, the daily, weekly and monthly production quantity of the facility was determined in the first year for the year 2016. According to this production amount, the amount of raw materials entering the production has been done and according to the amount of production and analytical analysis, conversion and content percentages were determined and production and fuel source CO2 values were determined. The methods used in the regulations and communiqués of the related ministry were used for the calculation methods used in the study.Then, in the light of these values, the activity category of the facility was determined and it was determined which category belongs to the facility.