Trabzon'un bazı ilçelerinde yetiştirilen Trabzon sivrisi fındık popülasyonunda klon seleksiyonu
Clone selection in Trabzon sivrisi hazelnut population be grown in some district of Trabzon
  1. Tez No: 545616
  2. Yazar: EMRE KAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İSLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Trabzon'un bazı ilçelerinde yetiştirilen Trabzon sivrisi fındık popülasyonunda üstün özelliklere sahip klonları belirlemek amacıyla 2016 ve 2017 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada toplam 207 klon incelenmiştir. Tüm veriler değerlendirildiğinde ortalama verim 82.81 g/bitki ile 602.43 g/bitki, çotanaktaki meyve sayısı 2.53 adet ile 4.74 adet, kabuklu meyve ağırlığı 1.56 g ile 2.37 g, iç ağırlığı 0.77 g ile 1.17 g, iç oranı %45.80 ile %54.81, kabuk kalınlığı 0.90 mm ile 1.27 mm, göbek boşluğu 1.06 mm ile 3.06 mm, kusurlu meyve oranı %13.75 ile %82.85 arasında belirlenmiştir. Ayrıca seçilen klonlarda yağ oranı %61.00 (TY15-1) ile %69.00 (TY1-3) ve protein oranı %12.10 (TY15-1) ile %15.32 (TAK20-2) arasında değişiklik göstermiştir. Değiştirilmiş tartılı derecelendirme metodu sonucunda TY42-3, TA42-2 nolu klonlar seçilmiştir. TAK20-2 nolu klon çotanaktaki meyve sayısı, TY28-1 göbek boşluğu, TY35-3 meyve iç ağırlığı, TY15-1 kabuk kalınlığı, TY1-3 iç oranı, dolgun iç oranı ve kusurlu meyve oranı yönünden ümitvar olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the years 2016 and 2017 in order to determine the clones with superior characteristics in the Trabzon Sivrisi hazelnut population which is grown in some districts of Trabzon. During this period a total of 207 clones have been investigated. When all data evaluated results; the average yield between 82.81 g/plant and 602.43 g/plant, the number of fruit in the husk between 2.53 and 4.74, nut weight between 1.17 g and 2.37 g, internal weight between 0.77 g and 1.17 g, internal rate between 45.80% and 54.81%, shell thickness between 0.90 mm and 1.27 mm, the core gap between 1.06 mm and 3.06 mm and the defective nut ratio has been determined between 13.75% and 82.85%. Furthermore, the oil rate of the selected clones ranged from 61.00% (TY15-1) to 69.00% (TY1-3) and the protein ratio was between 12.10% (TY15-1) and 15.32% (TAK20-2). (TY42-3) and (TA42-2) clones were selected as a result of modified weighted ranked method. The clone numbered (TAK20-2) was considered to be promising in terms of (TAK20-2) nut number per cluster, (TY28-1) kernel cavity, (TY35-3) kernel percentage, (TY15-1) shell thickness, (TY1-3) kernel ratio, filled nut and defective nut.