Ergenlerde dindarlık, suçluluk ve kontrol odağı ilişkisi
The relationship between religiosity, guilt and locus of control in adolescents
- Tez No: 880121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerde dindarlık, suçluluk ve kontrol odağı arasındaki ilişkiyi bazı bağımsız değişkenler açısından incelemek ve aralarındaki ilişkiyi açıklamaktır. Araştırmaya Trabzon' un değişik ilçelerinde 2023/2024 yıllarında eğitim gören tesadüfi örneklem ile seçilen 217 kız (%54.3), 183 erkek (%45.8) toplamda 400 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin dindarlık seviyelerini ölçmek için“Ok: Dini Tutum Ölçeği”, Suçluluk seviyelerini ölçmek için“Suçluluk Ölçeği”ve kontrol odaklarını belirlemek için“Kontrol Odağı Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırma verileri SPSS İstatistik SPSS-27 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde Bağımsız Örneklem t-test, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde Oneway ANOVA Analizi uygulanmıştır. Ölçeklerin birbirleri arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü tespit edebilmek için pearson korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between religiosity, guilt and locus of control in adolescents in terms of some independent variables and to explain the relationship between them. A total of 400 students, 217 girls (54.3%) and 183 boys (45.8%), selected by random sampling, studying in different districts of Trabzon in 2023/2024, participated in the research. 151 (37.8%) of the students are Science High School students, 111 (27.8%) are Anatolian High School students, 72 (18.0%) are Imam Hatip High School students, and 66 (16.5%) are Vocational High School students.“Arrow: Religious Attitude Scale”was used to measure the religiosity levels of the students participating in the research,“Guilt Scale”was used to measure their guilt levels, and“Locus of Control Scale”was used to determine their locus of control. A personal information form was applied to determine the demographic characteristics of the participants. The research data was analyzed using the SPSS Statistics SPSS-27 package program. In order to see the differences in the group averages of the variables, Independent Sample t-test is used for 2-group variables. One-Way ANOVA Analysis was applied to variables with 3 or more groups. Pearson correlation analysis was applied to determine the direction and strength of the relationship between the scales.