Tüketim toplumu ve ontolojik güvenlik erozyonu dâhilinde yükselen akım 'Yoga'
Rising trend 'Yoga' in terms of consumer society and ontological security erosion
  1. Tez No: 545618
  2. Yazar: SERPİL ŞENGÜN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DEMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tezin amacı; günümüz insanının, toplumsal sistemle olan ilişkisindeki asimetrik güç ilişkisi ile varolma mücadelesindeki temel problem alanlarını“ontolojik güvenlik erozyonu”üzerinden ele alarak, baş etme stratejilerinin ortaya çıkışında rol oynayan faktörler hakkında bir farkındalık yaratarak, yoga üzerinden aktörün süreçteki konumunu değerlendirmek ve baş etme stratejileri içinde hızla yayılan yoga özelinde durumu bir ölçüde netleştirmektir. Tezin temel kabulü birey ve toplum ilişkisi bağlamında Giddens'ın yapılaşma kavramına dayanmaktadır. Tezin sistematiği önce yapı ve sonra aktör edimi yönünde kurgulanmıştır. İlk aşamada makro boyutta küreselleşme sürecinde toplumsal yapı özellikleri tartışılmış ve yeni dünya düzeninde insan ekolojisindeki değişimler irdelenmiştir. Bu süreci anlamayı kolaylaştıracak sistematik çerçeve, Urie Bronfenbrenner'in“insan ekolojisi teorisi”ne dayandırılmıştır. Ardından literatüre dayalı olarak yoganın ne olduğu, yeni dünya düzenindeki konumlanması, örgütlenme dizaynı ve taahhütleri araştırılmıştır. Son aşamada ise mikro ölçekli düzlemde aktörlerin tepkisi bağlamında bireylerin bu yapının ortaya çıkardığı ve ontolojik güvenliğini olumsuz yönde etkileyen durumlara karşı nasıl bir vaziyet alış sürecinde oldukları, yoga yapan bireylerle yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar üzerinden incelenmiştir. Katılımcılar kartopu tekniği tespit edilmiştir. Araştırmanın temel sonucu; bireylerin küresel-kapitalist sistemin üretimi olan tüketim toplumu modeli ve dinamikleri dâhilindeki deneyimleri ve sosyo-ekolojilerindeki değişimlerin ontolojik güvenlik zafiyeti veya erozyonu olarak nitelendirilebilecek türden olduğu, yoganın günümüz küresel-kapitalist sistemin kâr ve ürün odaklı satış stratejisi çerçevesinde bir tüketim nesnesi haline geldiği ve yoga yapan bireylerin çoğunun yogayı bir baş etme stratejisi olarak anlamlandırdıklarıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to determine the relationship between the asymmetric power in human's relation with social system and basic problem areas in the struggle for survival in terms of“ontological security erosion”, to raise awareness about the factors involved in the emergence of coping strategies, to evaluate the position of the actor in this process through yoga and to raise awareness in context of yoga as one of the coping strategies. The basic acceptance of the dissertation is based on Giddens's concept of“structuration”in the context of relation between the individual and the society. The systematics of this dissertation constructed in terms of structure at first and then the actor's acts. Firstly, the social structure features in the macro-dimension globalization process were discussed, and the changes in human ecology in the new world order were examined. In order to facilitate this, the systematic framework is based on Urie Bronfenbrenner's“Theory of Human Ecology”. Secondly, based on the literature, the positioning of yoga in the new world order, its organizational design and commitments were studied. Finally, in the context of the reaction of the actors in the micro-scale level, the attitudes of individuals against the situations caused by this structure and affected negatively the ontological security of them were examined through interviews. Participants were determined by snowball technique. The main conclusions of this dissertation are those; the experiences of the individuals in the model and dynamics of the consumer society as the production of the global-capitalist system and the changes in the socio-ecologies create the ontological security weakness or erosion, and yoga is a consumer good within the framework of the profit and product-oriented sales strategy of today's global-capitalist system, and the individuals signify yoga as a coping strategy for their ontological security needs.