Obez erişkinlerde adiponektin ve proinflamatuar sitokinler arasındaki ilişki: Kesitsel ilişkilendirme çalışması
Association between adiponectin and proinflammatory cytokines in adult with obesity: A cross-secti̇onal association study
- Tez No: 545645
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CALAPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Obezite düşük-dereceli inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, yetişkin katılımcılarda beyaz kan hücreleri (BKH) sayımları, adiponektin, İnterlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktörü (TNF-α) içeren inflamatuar belirteçler ile vücut kitle indeksi (VKİ) arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu kesitsel çalışmaya, Isparta ilinde yaşayan 19 yaş ve üzeri 260 kişi (151 erkek ve 109 kadın) dahil edildi. Serum adiponektin, IL-6 ve TNF-α seviyeleri, enzim-bağlı immünosorbent analiz (ELISA) yöntemi ile ölçüldü. WBC sayısı otomatik hematoloji analizörü ile belirlendi. VKİ, ağırlık ve boy ölçüleri kullanılarak hesaplandı. Yetişkinler, DSÖ kriterlerine dayanan VKİ gruplamasına göre normal kilolu, fazla kilolu obez ve morbid obez grubu olarak sınıflandırıldı. Morbid obez grubu en yüksek WBC, IL-6, TNF-α ve en düşük adiponektin düzeylerine sahip olan gruptu. VKİ artışı ile TNF-α, IL-6 ve BKH düzeylerinde doğrusal bir artış gözlendi. Adiponektin, VKİ ile ters korelasyon gösterdi. Çoklu doğrusal regresyon analizi, TNF-α ve IL-6 seviyelerindeki artışın yanı sıra adiponektin düzeylerindeki azalışın VKİ artışı ile bağımsız olarak ilişkili olduğunu gösterdi. Bu sonuçlar, obezitenin, inflamatuar bir durum olduğunu kanıtlamaktadır. Adiponektin düzeylerindeki azalma, bu peptidin insanlarda obezitenin gelişiminde merkezi bir rol oynadığı düşündürmektedir. Obezite ile ilgili patolojilerin sonucu olarak endojen adiponektin üretiminin bozulması durumunda, adipoz dokunun adiponektin üretim kapasitesinin yeniden sağlanmasında farmakolojik veya diyetsel müdahaleler pratik bir tedavi yaklaşımı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Obesity considered being a low-grade inflammatory disease. the objective of this study was to examine the association between inflammatory markers including white blood cells (WBC) counts, adiponectin, Interleukin-6 (IL-6), and tumor necrosis factor(TNF-α) and body mass index (BMI) in adult participants. In this cross-sectional study, 260 individuals (151 men and 109 women), age ≥19 years, living in Isparta province were included the study. the serum levels of adiponectin, IL-6, TNF-α were determined using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. WBC count was determined by the automated hematology analyzer. Weight and height were determined, and BMI was calculated. Adults were classified into normal weight, overweight obese and morbidly obese groups by BMI based on WHO criteria. Morbidly obese group showed the highest WBC, IL-6, TNF-α and lowest adiponectin levels. A linear augmentation in TNF-α, IL-6 and WBC levels were observed in association with obesity categorizes. Adiponectin exhibited an inverse correlation with BMI. Multiple linear regression analysis showed that increasing TNF-α, IL-6 and decreasing adiponectin levels were independently associated with higher BMI in adults. the present results support evidence that obesity represents an inflammatory state. Decreased adiponectin levels are thought to play a central role in the development of obesity in humans. As the production of endogenous adiponectin is impaired as an effect of obesity and related pathologies, a practical therapeutic approach may be used pharmacological or dietary interventions to restore the capacity of adipose tissue in secreting adiponectin.