Harşit Çayı deşarj noktasından izole edilen Gr (-) bakterilerin antibiyotik direnç düzeylerinin tespiti
Determination of antibiotic resistance levels of gram (-) bacteria isolated from Harsit Stream estuary
- Tez No: 545654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmanın amacı Harşit Çayı (Giresun) deşarj noktasından izole edilen Gr (-) bakterilerin antibiyotik direnç düzeylerinin araştırılmasıdır. Bu amaç için üç farklı istasyondan Haziran 2015-Mayıs 2016 tarihleri arasında aylık olarak steril kahverengi şişeler ile yüzey suyu örnekleri toplanmış ve buz korumalı kapta saklanmıştır. Seçici bir şekilde Gr (-) bakteri izolasyonunu takiben disk difüzyon yöntemiyle antibiyotik direnç düzeyleri belirlenmiştir. Antibiyotik direnç düzeyleri sırasıyla; Amikasin (AK): %93,36, Eritromisin (E): %85,70, Amfisilin (AMP): %37,58, Tetrasiklin (TE): %22,77, Sefazolin (KZ): %17,95, Sefuroksim (CXM): %13,48, Sefotaksim (CTX): %11,68, Nalidiksik asit (NA): %10,84 ve Kloramfenikol (C): %7 şeklinde tespit edilmiştir. Tüm izolatların %86,74'ünün çoklu antibiyotik direnç (ÇAD) indeksi referans değerini aştığı ve ortalama antibiyotik direnç indeks (ARI) değerinin 0,4 olduğu kayıt edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada Harşit Çayı deşarj noktasından izole edilen Gr (-) bakterilerde ticari olarak kullanılan antibiyotiklere karşı yüksek düzeyde direnç gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, bu durum Harşit Çayı deşarj noktasındaki antibiyotik kirliliğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the antibiotic resistance levels of Gr (-) bacteria isolated from Harşit Stream Estuary, Giresun. The surface water samples were collected from three different stations between June 2015 and May 2016 with a sterile dark glass bottle wait an ice box. Gram (-) bacteria were isolated with selective media. Additionally, disk diffusion method was evaluated for determining of antibiotic resistance levels of Gr (-) isolates. Antibiotic resistance levels of isolates was determined; Amikacin (AK): 93,36%, Erythromycin (E): 85,70%, Ampicillin (AMP): 37,58%, Tetracycline (TE): 22,77%, Cefazolin (KZ): 17,95%, Cefuroxime (CXM): 13,48%, Cefotaxime (CTX): 11,68%, Nalidixic acid (NA): 10,84%, and Chloramphenicol (C): 7%, respectively. Also, multidrug resistance index values of 86,74% of the isolates were higher than the reference value and the mean antimicrobial resistance index (ARI) recorded was 0,4. As a result of present findings of this study showed that high resistances of Gr (-) bacteria against to commercial antibiotics, and this situation indicated antibiotic pollution in Harşit Stream Estuary.