Allium cepa L.'da bir karbamat insektisit metiokarb'ın toksik etkilerinin araştırılması
Investigation of the toxic effects of a carbamate insecticide methiocarb in Allium cepa L.
  1. Tez No: 545661
  2. Yazar: EMİNE TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada, Methiokarb insektisitinin toksik etkileri Allium cepa L. test materyali kullanılarak incelenmiştir. Çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ölçümü ve ağırlık artışı parametreleri ile fizyolojik etkiler; mikronükleus (MN) sıklığı, kromozom hasarı ve mitotik indeks (MI) parametreleri ile siyogenetik etkiler incelenmiştir. Bu amaçla A. cepa bulbları bir (kontrol) ve üç (3) uygulama olmak üzere dört (4) gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki bulblar musluk suyu, uygulama grubundaki bulblarlar ise 72 saat boyunca 2.5 mg L-1, 5.0 mg L-1 ve 7.5 mg L-1 Methiokarb ile muamele edilmiştir. Sonuç olarak Methiokarb uygulaması, kontrol grubuna göre fizyolojik parametrelerde azalmaya neden olmuştur. 7.5 mg L-1 Metiocarb dozuna maruz kalan bulblarlarda, çimlenme yüzdesi kontrol grubuna göre % 64, kök uzunluğu % 29 ve ağırlık artışı % 21 oranında azalmıştır. Methiokarb uygulaması MN ve kromozomal hasar sayısında artışa ve MI'da azalmaya neden olmuştur. 7.5 mg L-1 Methiokarb 'a maruz kalan kök hücrelerdeki MN sayısı, kontrol grubuna göre 172 kat artmış ve MI değeri 1.69 kat azalmıştır. Metiokarb uygulanan gruplarda fragment, yapışkan kromozom, köprü, kromatinin eşit olmayan dağılımı ve vagrant kromozom gibi kromozomal hasarlar tespit edilmiştir. Sonuç olarak, Methiokarb'ın toksik etkilere neden olduğu ve A. cepa test materyalinin bu toksisiteyi değerlendirmek için kullanışlı bir biyoindikatör olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic effects of Methiocarb insecticide were investigated in Allium cepa L. test material. Physiological effects were investigated with germination percentage, root length measurement and weight gain parameters; Cytogenetic effects were analyzed with micronucleus (MN), chromosomal damage and mitotic index (MI). For this aim, A. cepa L. bulbs were divided into four (4) groups, one (control) and three (3) applications; the bulbs in the control group were tap water; the bulbs in the application group were treated with 2.5 mg L-1, 5.0 mg L-1 ve 7.5 mg L-1 doses of Methiocarb for 72 hours. In conclusion, Methiocarb administration caused a decrease in physiological parameters compared to the control group. In bulbs exposed to a dose of 7.5 mg L-1 of Methiocarb, the germination percentage decreased by 64%, root length by 29% and weight gain by 21% compared to the control group. Methiocarb administration caused an increase in the number of MN and chromosomal damage and a decrease in MI. The number of MN in the root cells exposed to 7.5 mg L-1 of Methiocarb was increased 172-times compared to the control group and the MI value decreased by 1.69-times. Methiocarb administration has promoted chromosomal damage such as fragment, sticky chromosome, bridge, unequal distribution of chromatin and vagrant chromosome in root tip cells. As a result, Methiocarb caused toxic effects, and A. cepa L. test material was found to be a useful bio-indicator for monitoring these effects.