Modeling of environmental temperature dependency for sensors operated by Sagnac effect
Çevresel sıcaklık değişiminin Sagnac etkili algılayıcı hatalarına etkisinin modellemesi
- Tez No: 545660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde; teorik, deney ve benzetim yöntemleri kullanılarak, Sagnac etkisi prensibi ile çalışan bir optik dönüölçerin ısıl duyarlılığının gözlemlenmesi ve etkilerinin modellenmesi amaçlanmıştır. Gelecekteki çalışmalarda kullanılmak üzere, gelişmiş dönüölçer teknolojileri hakkında bilgi birikiminin ve deneyimin arttırtılması ve bilgisayar ortamında farklı sınır koşulları altında modelleme yapılabilmesi önem taşımaktadır. Bu tez; dış sıcaklık değişiminin, imkanlar doğrultusunda satın alınmış bir fiber optik dönüölçerin performansını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Farklı dış sıcaklıklarda testlere tabii tutulan dönüölçerin performans parametrelerinin ölçümlerinde sapmalar gözlemlenmiştir. Teorik değerler ve bilgisayar ortamında hazırlanan benzetim ile desteklenerek bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the purpose is that theoretical, experimental and simulation environment are combined to observe and model the thermal sensitivity of a gyroscope which is operated by the principle of Sagnac effect. It is essential to enhance the knowledge and experience, and to gain ability to simulate for different thermal conditions for future developments of the advanced gyroscope technologies. This thesis investigates how external temperature change influences the performance of fiber optic gyroscopes, which are purchased in line with the possibilities, theoretically, experimentally and in simulation model. Thus, deviations in rotation rate errors are observed in the measurement of the performance parameters of the gyroscopes subjected to the tests at different thermal profiles. A model is created by supporting with theoretical values, and simulations are prepared in a computer environment.