Triflumuron insektisitinin allium cepa l.'da teşvik ettiği çok yönlü toksisitenin araştırılması
Investigation of the versatile toxicityinduced by triflumuron insecticide in allium cepa L
- Tez No: 972153
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, triflumuron insektisitinin Allium cepa L.'deki çok yönlü toksisitesi araştırılmıştır. Bu amaçla, triflumuron'un A. cepa bulbları üzerindeki fizyolojik etkileri (çimlenme yüzdesi, ağırlık artışı ve kök uzaması) taranmıştır. Ayrıca, sitogenetik (kromozomal anormallikler=CAs, mikronükleus=MN, mitotik indeks=MI ve DNA hasarı=Comet analizi) ve biyokimyasal (süperoksit dismutaz=SOD ve katalaz=KAT enzim aktiviteleri, malondialdehit=MDA ve prolin birikimi, klorofil a ve klorofil b miktarları) analizler yapılmıştır. Kök ucu meristematik hücre hasarı da incelenen parametreler arasındadır. Soğan bulbları 4 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu uygulama periyodu boyunca çeşme suyu ile muamele edilmiştir. Diğer 3 gruba sırasıyla 1,6 µg/L triflumuron, 10,0 µg/L triflumuron ve 24,2 µg/L triflumuron uygulanmıştır. Uygulamalar 72 ve 144 saat boyunca karanlıkta ve oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Deney periyodu tamamlandığında kökler ve yapraklar toplanarak analizlere hazır hale getirilmiştir. Triflumuron insektisiti çimlenmeyi, kök uzamasını ve ağırlık artışını tüm gruplarda önemli düzeyde azaltmıştır (p<0,05). Fizyolojik parametrelerin değerlerindeki düşüş artan triflumuron dozu ile daha da şiddetlenmiştir. Triflumuron uygulaması MN ve CAs sıklıklarını arttırmış ve MI seviyesini ise azaltmıştır. Triflumurona maruz bırakılan gruplarda indüklenen CAs, görülme sıklığına göre yapışkan kromozom, fragment, vagrant kromozom, kromatinin eşit olmayan dağılımı ve köprü olarak sıralanmıştır. Comet testi triflumuron ile muamele edilen A. cepa kök ucu hücrelerinde DNA hasarının bir belirteci olan kuyruk DNA yüzdesinde önemli bir artış olduğunu göstermiştir (p<0,05). Triflumurondan kaynaklanan genotoksisitenin de doza bağlı olduğu bulunmuştur. Triflumuron uygulama konsantrasyonu ile doğru orantılı olarak MDA ve prolin seviyelerinde ve antioksidan enzim (SOD ve KAT) aktivitelerinde önemli bir artışa (p<0,05) ve klorofil a ve klorofil b seviyelerinde önemli bir düşüşe (p<0,05) neden olmuştur. Triflumuron insektisiti ile muamele edilen A. cepa kök hücrelerinde meristem hücre hasarı, korteks hücre hasarı, korteks hücre çeperi kalınlaşması ve yassılaşmış hücre çekirdekleri gözlenmiştir. Sonuç olarak, triflumuron A. cepa için toksik bir kimyasaldır ve toksisite hem çok yönlüdür hem de artan triflumuron dozu ile artma eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the multifaceted toxicity of triflumuron insecticide in Allium cepa L. was investigated. For this purpose, physiological effects of triflumuron on A. cepa bulbs (germination percentage, weight gain and root elongation) were screened. In addition, cytogenetic (chromosomal abnormalities=CAs, micronucleus=MN, mitotic index=MI and DNA damage=Comet analysis) and biochemical (superoxide dismutase=SOD and catalase=CAT enzyme activities, malondialdehyde=MDA and proline accumulation, chlorophyll a and chlorophyll b amounts) analyses were performed. Root tip meristematic cell damage is also among the parameters examined. Onion bulbs are divided into 4 groups. The control group was treated with tap water during the application period. The other 3 groups were treated with 1.6 µg/L triflumuron, 10,0 µg/L triflumuron and 24,2 µg/L triflumuron respectively. The treatments were carried out in the dark and at room temperature for 72 ve 144 hours. When the experimental period was completed, roots and leaves were collected and prepared for analysis. Triflumuron insecticide significantly reduced germination, root elongation and weight gain in all groups (p<0,05). The decline in the values of physiological parameters was exacerbated with increasing dose of triflumuron. Triflumuron administration increased the frequency of MN and CAs and decreased MI. CAs induced in the triflumuron-exposed groups were ranked according to their frequency as sticky chromosome, fragment, vagrant chromosome, unequal distribution of chromatin and bridge. Comet assay showed a significant increase in the percentage of tail DNA, a marker of DNA damage, in A. cepa root tip cells treated with triflumuron. Genotoxicity arising from triflumuron was also found to be dose-dependent. Triflumuron caused a significant increase in MDA and proline levels and antioxidant enzyme (SOD and CAT) activities (p<0,05) and a significant decrease in chlorophyll a and chlorophyll b levels (p<0,05) in direct proportion to the application concentration. Meristem cell damage, cortex cell damage, cortex cell wall thickening and flattened cell nuclei were observed in A. cepa root cells treated with Triflumuron insecticide. In conclusion, triflumuron is a toxic chemical to A. cepa and toxicity is both multifaceted and tends to increase with increasing dose of triflumuron.