Büyük ölçekli bir biyogaz tesisinin teknik ve ekonomik analizi
Technical and economic analysis of a large-scale biogas plant
  1. Tez No: 545674
  2. Yazar: DERYA KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERYAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Energy, Engineering Sciences, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde, belirlenen biyogaz tesisinin teknik ve ekonomik analizi yapılmıştır. Teknik analiz kapsamında öncelikle tesis girdisi olan büyükbaş hayvan gübresinden elde edilecek biyogaz ve metan miktarları hesaplanmıştır. Ardından proje bilgileri derlenerek tesis üniteleri ve mekanik ekipmanlar hakkında bilgi verilmiştir. Tesisteki son çıktı olan elektrik, ısı ve fermente gübre miktarları hesaplanarak tesisin teknik analizi tamamlanmıştır. Tesisin atık yönetim modelinin belirlenmesi amacıyla; ilk yatırım maliyeti, tesisin gelir ve giderlerinin ışığında yıllık net kar hesaplanmıştır. Net bugünkü değer analizi, iç karlılık oranı ve geri ödeme süresi yöntemleriyle tesisin ekonomik analizi yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar neticesinde tesisin geri ödeme süresi 6,2 yıl olarak bulunmuştur. Tesisin net bugünkü değeri 0'dan büyük ve iç karlılık oranı da iskonto oranından büyük olarak bulunmuştur. Bu nedenlerle projenin yapımının ekonomik olarak uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a selected biogas plant has been analyzed in terms of technical and economical. Primarily, as plant inputs, quantities of biogas and methane obtained from cattle manure have been calculated in the scope of technical analysis. Subsequently, by compiling project datas, some information about plant units and mechanical equipments have been determined. Technical analysis of plant was completed by calculating quantity of electricity, heat and fermented manure as output. To determine the model of waste management of plant; annual net profit have been calculated regarding first investment cost, revenue and expenses. The plant has been analyzed by methods of net present value, internal rate of return and payback period. Payback period of plant has been calculated as 6,2 years. Net present value of plant has been calculated positive and internal rate of return is bigger than discount rate. Therefore, construction of project has been found profitable.