Ankara atmosferi polen ve küf alerjenlerinin burkard ve yüksek hacimli hava örnekleyicisi ile izlenmesi
Monitoring of pollen and mold allergens in atmosphere of Ankara province by using burkard and high volume air sampler
- Tez No: 545675
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Allergy and Immunology, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Moleküler aerobiyoloji çalışmaları ile son on yılda hastalarda alerjiye neden olan kaynakların doğrudan belirlenmesi ile ilgili araştırmalar önem kazanmıştır. 2015-2016 yıllarında Ankara ili atmosferinde Betulaceae, Poaceae, Ambrosia polenleri ve Alternaria spor konsantrasyonları Burkard aleti ile, Bet v 1, Phl p 5, Amb a 1 ve Alt a 1 alerjen konsantrasyonları ise eş zamanlı olarak kademeli yüksek hacimli hava örnekleyicisi ile çalışılmıştır. Alerjen konsantrasyonlarının belirlenmesinde ELISA yöntemi kullanılmıştır. Aynı zamanda immün etiketleme yöntemiyle polen ve spor alerjenlerinin lokalize olduğu bölgeler geçirmeli elektron mikroskobunda (TEM) görüntülenmiştir. 2015-2016 yıllarında atmosferde polen ve spor konsantrasyonları; Betulaceae için 277-232 polen/m3, Poaceae için 1238-349 polen/m3 Ambrosia için 189-21 polen/m3 ve Alternaria için 5597-1339 spor/m3'tür. Polen alerjenleri PM10 filtrelerinde, Alt a 1 alerjeni ise PM2.5 filtrelerinde yoğun olarak bulunmuştur. 2016 yılında, önceki yıla kıyasla Bet v 1 ve Alt a 1 alerjen konsantrasyonları hariç tüm taksonların polen ve alerjen konsantrasyonları azalmıştır. Polen potansiyeli değerleri yıllar içinde farklılık göstermiştir. En yüksek polen potansiyeli değeri (10.01pg/polen) 2016 yılında Poaceae'de kaydedilmiştir. Meteorolojik faktörlerden özellikle sıcaklık, rüzgar hızı ve yönünün polen, spor ve alerjenlerin dağılımında etkili olduğu saptanmıştır. Hava kirliliği parametrelerinin polen, spor ve alerjenler üzerindeki etkisi de araştırılmıştır. Geri yörünge analizleri ile araştırılan polen ve alerjenlerin olası taşınım kaynakları tespit edilmiştir. İmmün etiketleme yöntemi ile, Bet v 1 alerjeninin özellikle nişasta tanelerinde bulunduğu, Phl p 5 alerjeni için orbiküllerin önemli taşıyıcılar olduğu, Amb a 1 alerjeninin kaveada ve sitoplazmada endoplazmik retikulum etrafında, Alt a 1 alerjeninin ise hem spor hem de hif duvarında yer aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, searches on direct determination of the sources of allergies in patients have gained importance with molecular aerobiology studies. During 2015-2016, Betulaceae, Poaceae, Ambrosia pollen and Alternaria spore concentrations were detected by Burkard trap in Ankara. At the same time, Bet v 1, Phl p 5, Amb a 1 and Alt a 1 allergen concentrations were investigated by BGI900 model cascade high volume air sampler. Allergen concentrations were determined by ELISA method. In addition, allergen localisations in pollen and spores were determined by immuno-labeling method and have been shown in transmission electron microscopy (TEM). Pollen and spore concentrations were in 2015-2016 respectively ; 277-232 pollen / m3 for Betulaceae, 1238-349 for Poaceae, 189-21 pollen / m3 for Ambrosia and 4493-1105 for Alternaria. Pollen allergens were found mostly in PM10 filters and Alt a 1 allergen in PM2.5 filters. Pollen and allergen concentrations of all taxa, except for Bet v 1 and Alt a 1 allergen concentrations, decreased in 2016. Pollen potential values vary over the years. The highest pollen potential value (10.01pg / pollen) was recorded in Poaceae in 2016. Especially temperature, wind speed and direction have been shown to be most effective meteorological parameters on pollen, spore and allergen distribution. The effects of air pollution parameters on pollen spores and allergens were also investigated. The possible transportation sources of the studied pollen and allergen were determined due to the back trajectory analysis. By immunolabelling, it has been revealed that, Bet v 1 allergen is mostly located in the starch grains, the orbicules are important carriers for Phl p 5 allergen, Amb a 1 allergen is located around the endoplasmic reticulum in the cavea and cytoplasm and Alt a 1 allergen was found in both spore and hyphae wall.