Küresel iklim değişikliği boyutunun Box-Jenkins metodu ile incelenmesi: Ankara ili örneği
Analysis of the global climate change scale with Box-Jenkins method: Ankara/Turkey
- Tez No: 545673
- Danışmanlar: PROF. DR. BERİL AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Küresel iklim değişikliğinin esas nedenleri doğal sebepler ve insan aktiviteleridir. Dünya yüzeyinden atmosfere yansıyan ışınlar ile Dünya yüzeyine güneşten gelen ışınlar arasında bir denge bulunmaktadır. Dış etmenlerin varlığı nedeniyle bu dengede meydana gelen bozulma küresel iklim değişikliğinin temel nedenini oluşturur. Bu çalışmada Ankara ili için küresel iklim değişikliğinin boyutlarının ölçülmesi hedeflenmiştir. Küresel iklim değişikliğinin önemli parametrelerinden 3 tanesi olan sıcaklık, yağış ve buharlaşma verileri Meteoroloji Genel müdürlüğünden alınmıştır. Verilerin analiz edilebilmesi için zaman serileri analizinde kullanılan Box-Jenkins ARIMA metodu kullanılmıştır. Veri analizi Minitab 17 programı üzerinde yapılmış ve geleceğe yönelik öngörüler hazırlanmıştır. Öngörü sonuçlarına göre Ankara ili için gelecek 15 yıllık zaman periyodunda sıcaklık 0,6 0C azalacak, buharlaşma miktarı ise 21,54 mm artış gösterecektir. Gelecek 5 yıllık zaman periyodu için ise yağış miktarında 19,91 mm civarında azalacaktır. Bu durum Ankara'nın küresel iklim değişikliğinden etkileneceğini ve kuraklığın önümüzdeki yıllarda artacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Global climate change is a situation caused by natural causes and human activities. There is a balance between the light coming from the Sun and beam of light reverberated from Earth's surface to the atmosphere. The main reason for global climate change is that current balance is not protected due to external factors. Aim of this research is determine the ratio of global climate change on Ankara. In this study, the stationary temporal climate series of temperature, precipitation and vaporization series for Ankara city were analyzed using by Box-Jenkins method. The analysis completed using temperature, precipitation and vaporization data for Ankara, which is taken from Meteorology General Directorate, until 2017. There is a relation between temperature, precipitation, vaporization data and global climate change trends. A decrease of 0.6 0C in temperature, an increase of 21.54 mm in vaporization and a decrease of 19.91 mm in precipitation have been predicted. According to these analyses, the Ankara city will be affected by the global warming and there will be drought climate for the future.