Sağlıkta kalite standartları (SKS) hastane (versiyon 5) yeni doğan yoğun bakım ünitesi standartlarının çalışanlar tarafından değerlendirilmesi: Diyarbakır kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi örneği
Health quality standards (Sks) hospital (version 5) assessment of newborn intensive care unit standards by employees: Diyarbakir hospital for obstetrics and pediatrics
  1. Tez No: 545721
  2. Yazar: HURİYE DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TONAY İNCEBOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlıkta Kalite Geliştirme ve Akreditasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amacı, Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışan sağlık çalışanlarının Sağlıkta Kalite Standartları Hastane (Versiyon-5) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi standartları hakkında bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik olan bu çalışma ilişkisel tarama modelinde yapılmak üzere tasarlandı. Çalışmanın evreni, Diyarbakır Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde çalışan toplam 73 hemşire ve hekim oluşturmaktadır. Araştırmamız; ilişkisel tarama modelinde tanımlayıcı bir çalışmadadır. Verileri elde etmede, Sağlıkta Kalite Standartları Hastane (Versiyon 5) Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi standartlarının temel alındığı ve araştırmacının oluşturduğu soru seti kullanıldı. Çalışmada kullanılan soru setinin iç tutarlılık analizinde Cronbach's alpha değeri kullanıldı. Verilerin çözümü ve yorumlanmasında veriler SPSS 16.0 programında parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney Test ve Kruskal Wallis Test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim is to determine the level of Newborn Intensive Care Unit health workers' knowledge about Quality Standards in Health Hospital (Version-5) Newborn Intensive Care Unit Standartds. The universe of the study constitutes a total of 73 nurses and doctors working in the Newborn Intensive Care Unit of the Diyarbakır Hospital For Obstetrics And Pediatrics. Our research; is a descriptive study in the relational screening model. To obtain the data, the questionnaire based on the standards of the Health Quality Standards Hospital (Version 5) Newborn Intensive Care Unit and based on the researcher's questionnaire was used. Cronbach's alpha value was used in the internal consistency analysis of the questionnaire used in the study. Mann-Whitney Test and Kruskal Wallis Test were used for nonparametric tests in the SPSS 16.0 program.