Sağlıklı yaşam için spor yapanlarla, düzenli olarak kick boks sporu yapanların fitness seviyeleri, atılganlık ve stresle başa çıkma becerileri
Fitness levels, hardiness and stress coping skills of individuals doing sports for health and doing kickboxing regularly
- Tez No: 545735
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ZORBA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, sağlıklı yaşam için düzenli spor yapan bireyler ile daha önce hiç savunma sporu ile uğraşmamış bireylerin, düzenli Kick Boks antrenmanı sonucunda elde ettikleri fiziksel ve psikososyal durumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubu daha önce kick boks sporu ile uğraşmamış 225 kişi ile sağlıklı yaşam için düzenli spor yapan 117 kişiden oluşan ve günlük olarak benzer fiziksel aktivite düzeyine sahip homojen bireylerden oluşmuştur. Gruplar 3' e bölünerek; 1 inci grup 117 kişiden oluşmuş olup, haftada 2 gün toplam 2 saat sağlıklı yaşam sporu yapmış, 2 nci grup 101 kişiden oluşmuş olup, haftada 1 gün toplam 1 saat kick boks sporu yapmış, 3 üncü grup 124 kişiden oluşmuş olup, haftada 2 gün toplam 2 saat kick boks sporu yapmıştır. Çalışmalarda kişilerin fitness seviyelerini ölçmek için Eurofit test bataryası (flamingo denge testi, otur uzan testi, durarak uzun atlama testi, pençe kuvveti testi, mekik testi, barfiste asılı kolla bekleme testi, 5m x10 mekik koşusu (çeviklik) testi, diske dokunma testi, VO2 Max dayanıklılık testi) uygulanmıştır. Katılımcıların atılganlık düzeylerinin belirlenmesinde Rathus Atılganlık Envanteri, stresle başa çıkma becerilerinin belirlenmesinde ise Stresle Başa Çıkma Ölçeği kullanılmıştır. 18 haftalık antrenman periyodunun sonucunda antrenman çeşidine göre; katılımcıların fiziksel uygunluk (fitness) seviyelerinin kick boks sporu yapan bireylerde daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların atılganlık davranış tutumlarının, düzenli kick boks yapan ve sağlık için spor yapan grupların her ikisinde de çekingen olduğu gözlenmiştir. Antrenman grupları arasında stresle başa çıkma davranışlarına göre belirgin bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the physical and psychosocial conditions of individuals who did sports regularly for good health and those who had kickboxing training, although they had not done any defence sports before. The participants comprised 225 individuals who had no kick boxing history and 117 individuals who did sports regularly for good health, with both groups having similar daily physical activity levels. The participants were identified under three groups; individuals in Group 1 (N=117) had sports for good health twice a week for two hours, those in Group 2 (N=101) had kickboxing training once a week for one hour, and those in Group 3 (N=124) had kickboxing training twice a week for two hours. Eurofit Test Battery (Flamingo balance test, sit and reach test, standing broad jump, grip power test, sit up test, horizontal bar swing and wait test, 5mx10 shuttle run (agility) test, discus touch test, VOA Max stamina test) was performed to measure participants' fitness levels. Rathus Agility Inventory was used to measure participants' agility levels and Stress Coping Scale was performed to measure their stress coping skills. At the end of the 18-week training period, in line with the varying training scheme, the physical convenience (fitness) levels of those doing kickboxing were found to be higher. The agility attitudes of participants in both the kickboxing group and the sports for health group were observed as shy. Considering stress coping behaviours of participants, no difference was found between the training groups.