Yavaş şehir akımına yönelik yerel halkın algısının belirlenmesi: Perşembe örneği
Determination of perception for the cittaslow of local people: The case of Perşembe
  1. Tez No: 545741
  2. Yazar: EMEL BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Yavaş Şehir kavramının Perşembe ilçesi yerel halkına olumlu ve olumsuz etkileri araştırılmıştır. Bu kapsamda literatür taraması yapılarak yavaş şehirlerin ortaya çıkmasındaki nedenler ve yavaş şehir kriterleri üzerinde durulmuş, yapılan anket çalışmalarıyla da yerel halk açısından etkileri araştırılarak veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Cittaslow unvanının yerel halkın yaşam kalitesini ne ölçüde etkilediği belirlenmesi amaçlanmış ve yerel üretimi destekleyici önerilerde bulunulmuştur.Türkiye'de yavaş şehir kapsamında Cittaslow kavramı incelendiğinde bu ağa üyeliği kabul edilen şehirlerin bu unvana nasıl sahip oldukları incelenmiştir. Aynı zamanda bu şehirlerin doğal, kültürel ve ekonomik yapıları üzerinde durulmuştur.Son bölümde ise yapılan anket çalışmasının verileri analiz edilmiş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucu görülmüştür ki, Yavaş Şehir Hareketi Dünya'da ve Türkiye'de hızla duyulmaya ve yayılmaya başlamış, üyelik başvuruları artmakla beraber üye sayısı da artmıştır. Yavaş hareketiyle beraber nitelikli yaşam kalitesi artmış, sürdürülebilir çevre yaklaşımı ile birlikte turizme katkı sağlamıştır. Aynı zamanda görülüyor ki, Yavaş Şehir Hareketi şehirler için faydalı bir araçtır ve ne kadar çok kente ulaşırsa kentler için olumlu değişime yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to focus on the positive and negative effects of Cittaslow concept to the Perşembe district. Within this context, by making a literatüre review, it has dwelled on the reasons how Cittaslow emerged and what is the criterions of Cittaslow and by the means of survey studies. It has been aimed to obtain data in terms of local people. It has been aimed to determine to what extend that the Cittaslow title affects the quality of life for local people and been made some suggestions promoting the local production.By the time we investigate the Cittaslow concept as a slow city, it can be clearly seen how the cities were accepted to this web and had this title. At the same time it has been focused on the cultural, natural and economical structures.At the final section, it has been made a general evolution and analyzed the data of survey research. As a result of reserach, it was clearly obseerved thet“Cittaslow movement”has started to be heard and spread rapidly in Turkey and all around the World and as well as the increase in membership application, the number of members has dramatically increased. Thanks to the Cittaslow movement, the quality of a qualified life has increased and with the sustainable environmental approach, the contribution to tourism has been provided. It also seems that Cittaslow movement is a beneficial implement and the more cities it reaches to the more positive changes will be led to