Fibromiyalji olgularının basınç ağrı eşiği fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesinin romatolojik hastalığı olmayan asemptomatik olgularla karşılaştırılması
Comparision of pressure pain threshold functional level and quality of life in individuals with fibromyalgia patients and asymptomatic individuals without rheumatologic disease
- Tez No: 545816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı fibromiyalji olgularının basınç ağrı eşiği, fonksiyonel düzey ve yaşam kalitesinin romatolojik hastalığı olmayan asemptomatik olgularla karşılaştırmaktı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Anabilim Dalı'na başvuran 32 fibromiyalji olgusu (yaş ortalaması 46.31±9.60 yıl, BKİ ortalaması 27.01±4.63 kg/m2) ile yaş, cinsiyet ve beden kütle indeksi (BKİ) uyumlu 34 romatolojik hastalığı olmayan asemptomatik olgu (yaş ortalaması 46.76±6.29 yıl, BKİ ortalaması 26.95±4.15 kg/m2) dahil edildi. Bireylerin sosyodemografik özellikleri değerlendirildi. Basınç ağrı eşiği algometre, omuz eklemi kas kuvveti manual hand held dinamometre, kavrama kuvveti handgrip dinamometre, üst ekstremite enduransı omuz press ve göğüs press ölçümleri ise sabit istasyon makinasında değerlendirildi. Günlük yaşam aktiviteleri Miliken Günlük Yaşam Aktiviteleri Skalası, fiziksel aktivite düzeyleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve yaşam kalitesi Notthingham Sağlık Profili ile değerlendirildi. Olguların semptom ve fonksiyon durumları Fibromyalji Etki Ölçeği ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the pressure pain threshold, functional level and quality of life in individuals with fibromyalgia and asymptomatic individuals without any rheumatologic disease. Material and Methods: Thirty-two cases with the diagnosis of fibromyalgia (mean age 46.31 ± 9.60 years, the mean BMI 27.01 ± 4.63 kg/m2) at the Department of Rheumatology, Dokuz Eylul University Medical Faculty and 34 age, sex, body mass index (BMI) matched asymptomatic individuals without rheumatologic disease (mean age 46.76 ± 6.29 years, the mean BMI was 26.95 ± 4.15 kg/m2) were included in this study. The sociodemographic characteristics of the cases were questioned. Pressure pain threshold of the subjects evaluated by pressure algometry, shoulder muscle strength evaluated by manual hand held dynamometer, grip strength assessed by handgrip dynamometer, shoulder press and chest press endurances assessed by stationary machine. Activities of daily living were measured by the Miliken Daily Living Activities Scale, physical activity levels measured by the International Physical Activity Questionnaire, the quality of life measured by Nottingham Health Profile Questionnaire. Symptoms and function of the individuals measured by Fibromyalgia Impact Questionnaire. Results: The mean age of fibromyalgia cases was 46.31 ± 9.60 years and the mean BMI was 27.01 ± 4.63 kg/m2. The.