Klasik Türk şiirinde tipler
Types in classical Turkish poetry
  1. Tez No: 545860
  2. Yazar: MEHMET FURKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ESAT HARMANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
Yaklaşık altı yüz yıllık bir zaman dilimine damgasını vurmuş olan Osmanlı Devleti, aynı zamanda son derece ihtişamlı ve sağlam temellere dayalı bir edebiyat dünyasını bünyesinde barındırmıştır. Söz konusu birikimin günümüze tevarüs etmesiyle birlikte araştırmacılar için çeşitli alanlarda çalışma yapma imkânı ortaya çıkmıştır. Bu çalışma kapsamında ise Osmanlı Devleti'nin tarih, sosyoloji ve hatta ekonomi gibi çok sayıda farklı disiplin ve kültürel birikiminin yansıması olan klasik Türk şiirinden hareketle, toplum nezdinde karşılığı olan ve tipleşme sürecini tamamladığı düşünülen bazı tipler ele alınmıştır. Klasik Türk şiiri aşk anlayışı ve Türk tasavvuf düşüncesi ile şekillendiği düşünülen tipler ile sosyal hayatta karşılaşılan bazı tipler, öncelikle tarihsel arka planlarıyla ele alınmış ve tipleşme süreçlerinde oluşumlarını etkileyen ve tip özelliklerini ortaya koyan birtakım bilgi ve belgelerle öne çıkarılmaya çalışılmıştır. İlgili teorik bilgiler, klasik Türk şiirinin tanıklığında örnek beyitlerle desteklenmeye çalışılarak klasik Türk şiirinin tip portföyüne farklı disiplinlerin de yardımıyla katkıda bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire, which dominated a considerable amount of time of more than six hundred years, had an extensively glorious and deep rooted literature World as well. As this great accumulation has inherited to our age, researchers has found opportunities to conduct researches in many fields. Within the scope of this research, by setting forth from the classical Turkish poetry, which is the reflection of the cultural and disciplinary accumulation of the economic and sociological strata of the Ottoman Empire, some characters which are thought to be the equivalent of the society and characterization period are dealt. The characters that are thought to be formed with the understanding of the classical Turkish poetry and Turkish sufism and the characters tha are come across in the social life are primarily discussed with their historical background and the documents and information were used in order to put forward the characteristics of the formation of the characterization period. The releated theoretical information were supported with the help of sample couples and witnessing of Turkish poetry and it was attempted to contribute to the classical Turkish poetry's character portfolio with the help of different disciplines.